trumny i urny
7 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Wybór trumny i urny. Przegląd rozwiązań

Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dopełnić oraz decyzjami, które trzeba podjąć. Jedną z ważniejszych, jest np. wybór sposobu pochówku. Aktualnie można zdecydować się na pogrzeb tradycyjny, w którym ciało złożone zostaje w trumnie, która podczas ceremonii trafia do piwnicy na cmentarzu. Drugą możliwością jest kremacja, po której prochy umieszcza się w urnie. Buduje się dla nich mniejsze piwnice lub kolumbaria.

Śmierć to nieodłączny etap życia. Dla osób, które podejmują się organizacji pochówku bliskiej osoby, otrzymana wcześniej informacja o preferowanym sposobie złożenia ciała, z pewnością będzie bardzo pomocna. Zdarza się jednak, że bliscy nie mają takiej wiedzy i to od nich zależy, czy zmarły pochowany zostanie w trumnie czy urnie.

Kiedy ciało ma zostać złożone w trumnie, należy dobrać odpowiedni model. W Polsce najpopularniejsze są trumny dębowe, sosnowe, jesionowe oraz klonowe. Mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego, najczęściej wybierane są te w jasnych lub zupełnie ciemnych odcieniach. Właściwa trumna powinna być dopasowana do wzrostu oraz masy ciała zmarłego. Zakłady pogrzebowe, ze względu na posiadane doświadczenie, pomagają dopasować wszystkie szczegóły. W niektórych dostępne są trumny i urny personalizowane, gdzie całość wykonywana jest na specjalne zamówienie, zgodnie z życzeniem klienta.

Rodzaje urn

Urny to specjalne naczynia, w których składa się prochy zmarłego. Poza własnymi powodami, dla których duża część osób woli tę formę pochówku, dochodzi aspekt praktyczny. Urny zajmują mniej miejsca. Można zbudować dla nich specjalne kolumbarium, które zastępuje klasyczną piwnicę na cmentarzu. Można w nim umieścić nawet kilka urn. Jest więc to jedno z rozwiązań dla osób, które chcą być pochowane w jednym miejscu z bliskimi – dodaje pracownik Zakładu pogrzebowego Zasępa Tysiąclecie z Częstochowy.

Urny, ze względu na wykonanie, różnią się materiałem. Można wybrać m.in. urny drewniane. Zastosowane do ich wytworzenia drewno to często sosna lub dąb. Całość zostaje zaimpregnowana i pokryta lakierem z połyskiem lub w wersji matowej. Urny metalowe dostępne są z reguły w różnych kolorach, są też jedną z tańszych opcji. Ceramiczne urny wyróżniają się dużą wytrzymałością. Natomiast urny kamienne są zdecydowanie droższe i ciężkie, ale bardzo trwałe. Wykonuje się je z marmuru, granitu lub innego kamienia.

Ze względu na kształt, wyróżnia się urny okrągłe, prostokątne lub w innej, niestandardowej formie. Wykonywane są urny zdobione, np. z symbolami religijnymi lub zupełnie gładkie. Urny różnią się również rozmiarem. Wszystko w zależności od preferencji oraz możliwości finansowych zamawiającego.