szkola nauki jazdy
4 lipca 2016

Kategoria:
Inne

Wybór szkoły nauki jazdy – na co zwrócić uwagę?

Każda osoba, marząca o uzyskaniu uprawnień do prowadzenia samochodu, musi przejść obowiązkowy kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców. Szkoły nauki jazdy znajdziemy dziś na niemal każdym rogu – niestety nie wszystkie oferują najwyższy poziom świadczonych usług. Przed wyborem tej jednej, warto dokonać szczegółowego rozeznania.

Fachowa kadra

O jakości szkolenia na kierowcę decyduje przede wszystkim fachowa kadra instruktorów. Najlepsi nauczyciele to nie tylko teoretycy, posiadający rozległą wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, ale także znakomici pedagodzy, potrafiący przekazać kursantom wszystkie niezbędne informacje. Instruktorzy powinni być również opanowani i nie wprowadzać niepotrzebnej nerwowości – szczególnie podczas jazdy po mieście. Adepta sztuki jazdy, zwłaszcza młodego, łatwo bowiem zrazić i skutecznie zniechęcić do dalszego zasiadania za kółkiem.

Flota samochodów

Dobrze, jeśli upatrzony przez nas OSK posiada nową flotę samochodów zgodnych z tymi, jakie możemy spotkać na egzaminach państwowych. Obecnie są to głównie Hyundaie i20, choć w niektórych WORD-ach widuje się jeszcze Skody i Toyoty. Odbywanie kursu na pojeździe podobnym od egzaminacyjnego stwarza niebywałą przewagę, jesteśmy bowiem zaznajomieni z jego szczegółowym wyposażeniem i elementami technicznymi – np. miejscem ustawiania świateł czy rozkładem biegów. Korzystanie z nowego modelu samochodu to także większy komfort jazdy, a co za tym idzie większa przyjemność z nauki.

Zdawalność egzaminów

Aby zweryfikować, czy dana szkoła naucza w sposób skuteczny, możemy zajrzeć do statystyk zdawalności egzaminów państwowych. Coraz więcej WORD-ów udostępnia tego typu dane. Zobaczymy w nich m.in. ilu kursantów z danej szkoły uzyskało prawo jazdy, a ilu ta sztuka się nie udała. Bardzo niski próg zdawalności powinien być dla nas istotnym sygnałem alarmowym.

Cena

Przy wyborze OSK warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz – koszt kursu oraz jazd doszkalających. Nie da się ukryć, że szkolenia na prawo jazdy wiążą się z dość dużym wydatkiem – powyżej tysiąca złotych – dlatego wiele osób szuka oszczędności, korzystając z ofert najtańszych, a niekoniecznie najlepszych. Czasem warto jednak dopłacić nieco więcej, zwłaszcza za cenę wyższej jakości. W dalszej perspektywie możemy na tym wyłącznie zyskać. Lepiej wyszkoleni, będziemy potrzebować mniejszej ilości podejść do egzaminu państwowego (każda kolejna próba jest płatna!), a być może uzyskamy wymarzone uprawnienia już za pierwszy razem.

Zaufaj fachowcom

Jak widać, wybór właściwej szkoły nauki jazdy nie jest zadaniem łatwym. Pod uwagę musimy wziąć szereg czynników, takich jak kwalifikacje osób szkolących, wyposażenie w pojazdy, na wynikach nauczania kończąc. Na szczęście na rynku funkcjonuje wiele sprawdzonych szkół, gwarantujących najwyższy poziom obsługi. Każde większe miasto ma ich kilka. W Szczecinie tego typu miejscem jest np. OSK Alien – szkoła z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem, prowadząca szkolenia na kierowanie samochodem osobowym, jak również na kategorie A, A1 i A2.