6 marca 2019

Kategoria:
Inne

Wybór profili okiennych i drzwiowych. Na co zwrócić uwagę?

Zakup okien i drzwi nie należy do najłatwiejszych. Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów, a jednym z najważniejszych są profile. To podstawa konstrukcji okien i drzwi – dopiero na kolejnych etapach montowane są szyby i okucia. Dobrze dobrane profile gwarantują trwałość produktu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi? Jakie cechy powinny posiadać profile?

Wybierając okna i drzwi musisz na początek zdecydować, z czego zostaną wykonane. Do wyboru masz profile drewniane, aluminiowe i z PCV. Produkty dobrej jakości powinny posiadać różne atesty i certyfikaty.

Profile z PCV

Okna i drzwi z PCV to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie. Decydując się na tego rodzaju profile warto przede wszystkim zwrócić uwagę na liczbę komór – zazwyczaj jest ich od 3 do 6. Im więcej komór, tym szerszy profil (od 60 do nawet 80 mm).

Za stabilność i wytrzymałość okna lub drzwi odpowiada kształtownik, znajdujący się w środkowej komorze. Może być wykonany z ocynkowanej stali lub tworzywa sztucznego wypełnionego pianką.

Ilość komór i rodzaj kształtownika decydują o właściwościach izolacyjnych. Jeżeli wybierzemy kształtownik stalowy, profil powinien posiadać jak najwięcej komór, najlepiej 5-6. W przypadku kształtowników z tworzyw sztucznych, wypełnionych pianką poliuretanową, komór może być mniej.  Parametry termiczne nadal będą bardzo dobre – wyjaśnia ekspert z firmy SCHWARZ.

Wytrzymałość profili z PCV określa klasa: A, B lub C. Informuje ona o grubości ścianki konstrukcyjnej. W profilach klasy A wynosi ona co najmniej 3 mm, a w profilach klasy C jest nawet o pół milimetra cieńsza. Im cieńsza ścianka, tym mniej wytrzymała konstrukcja. Na klasę warto zwrócić uwagę szczególnie w przypadku bardzo dużych okien i drzwi.

W przypadku profili okiennych i drzwiowych z PCV ważnym elementem jest również kolor. Producenci oferują ich naprawdę sporo, nie każda barwa sprawdzi się jednak tak samo dobrze. Profile o ciemnych kolorach mogą mieć na przykład krótszą gwarancję. Bardziej widać na nich także wszelkie uszkodzenia.

Profile z drewna

Okna i drzwi drewniane są wciąż chętnie wybierane ze względu na naturalność i elegancki wygląd. Tego rodzaju profile są sztywne i odporne na promienie słoneczne. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym konserwowaniu. Profile drewniane, w przeciwieństwie do tych z PCV, nie mają budowy komorowej. Standardowa ich głębokość wynosi ok. 68 mm. Na rynku dostępne są też wersje cieplejsze, o grubości nawet 88 mm. By profil drewniany miał lepsze właściwości izolacyjne, wewnątrz powinna znaleźć się specjalna wkładka.

Profile aluminiowe 

Okna i drzwi aluminiowe, wykorzystywane najczęściej w budynkach przemysłowych czy biurowcach, coraz częściej montowane są także w nowoczesnych domach. Tego rodzaju profile są dość sztywne i można podzielić je na dwa rodzaje: ciepłe i zimne. Te ostatnie mają słabe właściwości izolacyjne, dlatego raczej stosuje się je wewnątrz. Profile aluminiowe ciepłe wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Warto również zwrócić uwagę na ich wykończenie: mogą być malowane proszkowo, anodowane, a nawet pokrywane powłokami drewnopochodnymi.