12 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Wybór paszociągu – koralikowy czy spiralny?

Zastosowanie różnego rodzaju paszociągów w chlewniach jest bezpiecznym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Umożliwia zautomatyzowanie karmienia trzody, co skraca jego czas, oraz gwarantuje, że dostarczane pożywienie jest higieniczne. Rurociągi są szczelne, przez co zapobiegają przenikaniu i rozwojowi drobnoustrojów mogących negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierząt. Czym charakteryzują się różne paszociągi i jak wybrać ten właściwy do swojego gospodarstwa?

Paszociągi spiralne

Paszociągi spiralne dostępne na rynku różnią się ze względu na średnicę spirali zamkniętej w rurze PCV, którą transportowana jest pasza. Nadają się do podawania paszy granulowanej, kruszonej, mieszanej, ziarna oraz śrutu. Montaż całej instalacji jest dość prosty, a jej długość można bez problemu dostosowywać i zmieniać – łatwo podłączyć kolejne kosze przesypowe lub nawet zmienić kierunek biegu paszociągu.

Spirala zwiększa wydajność transportu, a także zapobiega rozdrabnianiu i rozwarstwianiu się paszy. Tego typu paszociągi są zwykle wyposażone w mechanizm zapobiegający zawieszaniu się pożywienia oraz różnorodne zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne, które nie dopuszczają do jego przesypywania. W przypadku awarii jednej z części instalacji nie ma ryzyka, że cały silos zostanie opróżniony w niekontrolowany sposób.

Paszociągi koralikowe

Paszociągi koralikowe mogą przesyłać pożywienie w pętli o długości do 400 m i posiadać od 4 do nawet 24 zakrętów, na których zamontowane są koła narożne umożliwiające zmianę kierunku biegu. W tego typu instalacjach wewnątrz rur występują tarcze zbierające. Nadają się do podawania pasz sypkich i granulowanych dla trzody, bydła i drobiu. Największą zaletą paszociągów koralikowych jest możliwość podawania nawet do pięciu rodzajów paszy, w zależności od potrzeb poszczególnych zwierząt, na przykład loch w różnym stadium. Odpowiednia pasza trafia w automatyczny sposób do wybranego karmnika. Paszociąg koralikowy charakteryzuje często również bezszmerowe działanie.

Jaki paszociąg wybrać?

Jak tłumaczy specjalista z firmy Agro – Serwis Kałeccy zajmującej się wyposażeniem budynków inwentarskich:

Głównym kryterium w wyborze paszociągu do swojego gospodarstwa jest układ chlewni. W budynkach o prostym układzie dobrze sprawdzi się paszociąg spiralny. Jeśli jednak chlewnia ma liczne zakręty, to najlepszą decyzją będzie paszociąg koralikowy.

Warto ponadto pamiętać, że montaż paszociągu dowolnego typu wiąże się z dużymi kosztami. Instalacja jest opłacalna przede wszystkim w przypadku chlewni utrzymujących około 800 sztuk zwierząt. Do potrzeb trzody należy dobrać również średnicę spirali lub przepustowość systemu, która może dochodzić aż do 1400 kg na godzinę.