15 marca 2019

Kategoria:
Inne

Wybór okien z tworzywa sztucznego – aluminium czy PCV?

Wybór okien wymaga od każdego z nas dokładnego namysłu. Aby okna spełniały wszystkie nasze wymagania, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, oczekiwania co do technologii izolacyjnej i antywłamaniowej, rozmiar, warianty otwierania, ale również ich estetykę. Jeśli ze względów finansowych lub obowiązków konserwatorskich nie bierzesz pod uwagę okien drewnianych, poznaj dokładnie wady i zalety okien z tworzyw sztucznych.

Okna aluminiowe

Aluminium jako materiał, z którego wykonywane są okna, ma kilka znaczących zalet. Przede wszystkim jest to tworzywo lekkie i plastyczne, a zarazem bardzo wytrzymałe. Pozwala więc na stworzenie okien o niepowtarzalnych kształtach i trwałości, charakteryzujących się jednocześnie nowoczesnym designem. Okna aluminiowe nie wymagają zabiegów konserwatorskich, wystarczy pielęgnować je wodą z dodatkiem lekkiego detergentu.

Okna aluminiowe często kojarzą się nam z zimną, sterylną ramą. Aluminium można jednak nadać dowolny kolor lub deseń, nawet taki, który imituje motyw ciepłych słojów drewna. Możliwe jest również zamówienie modelu z bardzo wąskimi profilami, które zapewnią maksymalny dopływ światła słonecznego – tłumaczy przedstawiciel firmy Budtrans ze Szczecina.

Okna aluminiowe można wyposażyć w wysokie parametry izolacji termicznej, podwyższoną klasę odporności ogniowej i rozliczne systemy otwierania. Należy jednak pamiętać, że okna aluminiowe wykonywane są na specjalne zamówienie. Właściwości materiału, z którego są wykonane, daje duże możliwości architektom projektującym zarówno nowoczesne domy, biurowce jak i centra handlowe.

Okna z PCV

Do najczęściej wybieranych i najtańszych okien na rynku należą bez wątpienia okna wykonane z PCV (tj. polichlorku winylu). Ich profile zazwyczaj barwione są na biało, choć na życzenie klienta mogą zostać oklejone kolorową lub wzorzystą folią. Podobnie jak okna aluminiowe, są lekkie i nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Okna z PCV gwarantują dostateczną izolację termiczną oraz ochronę przed hałasem. Ponieważ nie absorbują wilgoci, są odporne na pleśń i grzyby. Mogą zostać wyposażone w specjalny system antywłamaniowy. Doskonale komponują się z kolorowymi, wewnętrznymi roletami materiałowymi, tworząc ponadczasową kompozycję w Twoim domu. Ich uniwersalny wygląd pozwala dopasować je do każdego wnętrza i domowej fasady. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jasne profile okien PCV mogą zostać odbarwione pod wpływem promieni słonecznych bądź deszczu, a nawet ulec odkształceniom, niekorzystnie wpływającym na klasę ich izolacyjności.