nagrobek
5 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Wybór nagrobka. Na co zwrócić uwagę?

W naszej kulturze nagrobek powszechnie traktuje się jak swoisty hołd dla spoczywającego pod nim zmarłego. Dlatego też bardzo dużą uwagę przywiązujemy przede wszystkim do jego wyglądu – ilości dekoracyjnych ornamentów, kolorystyki, wielkości. Należy jednak pamiętać, że nagrobek powinien nie tylko wyglądać, ale również odznaczać się trwałością i spełniać pewne wymogi formalne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze?

Z czego wykonany został nagrobek?

Pierwszą, podstawową kwestią jest wybór surowca, z którego został wykonany nagrobek. Wybór jest dość szeroki. Przez wiele lat najpopularniejszym tworzywem do produkcji nagrobków było lastryko, czyli mieszanka grysu z betonem. Choć jest ono dość tanie, to nie prezentuje się najlepiej, dlatego coraz częściej zastępowane jest surowcami naturalnymi, takimi jak granit czy piaskowiec. Różnią się one znacząco pod kątem swoim właściwości, wytrzymałości mechanicznej oraz estetyki. Granit to zdecydowanie najlepszy wybór, stąd też cieszy się on rosnącą popularnością, nawet mimo dość wysokiej ceny. Co przemawia za wyborem nagrobka granitowego? Poza wspaniałą estetyką materiał ten odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz wpływ środowiska zewnętrznego. Przewyższa pod tym względem marmur, który choć uznawany za kamień luksusowy, bardzo łatwo chłonie wilgoć i zanieczyszczenia – bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko traci swój pierwotny koloryt. Podobny problem dotyczy piaskowca, który jest kamieniem porowatym, dlatego utrzymanie go w czystości jest bardzo trudne. Wysokiej jakości nagrobki granitowe znajdziemy w ofercie firmy Profil Granit.

Wymiary nagrobka

Po wybraniu surowca powinnyśmy zająć się wymiarami nagrobka. Nie jest on uzależniony jedynie od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Każdy cmentarz w Polsce posiada swoje wewnętrzne regulacje mówiące o tym, jakie mogą być dopuszczalne rozmiary stawianych na nich nagrobków. Dlatego przez zakupieniem lub złożeniem zamówienia na nagrobek, powinniśmy sprawdzić, czy będzie on spełniał wymogi cmentarza.

Rodzaj grobu

Wielkość nagrobka uzależniona jest nie tylko od regulaminu cmentarza, ale również od rodzaju grobu, który na cmentarzu wykupiliśmy. Zazwyczaj stosowane wymiary zewnętrzne nagrobków to:

  • W przypadku nagrobków pojedynczych 190×90 cm
  • W przypadku nagrobków podwójnych 200×160 cm
  • W przypadku nagrobków rodzinnych 250×120 cm

Nie cała dostępna przestrzeń musi być zajmowana przez nagrobek. Mniejsza zabudowa jest nie tylko nieco tańsza, ale również umożliwi nam wykonanie wokół nagrobka powierzchni z kostki lub płyt, co przyczyni się do łatwiejszego utrzymania czystości.