22 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Wybieramy okucia okienne w sklepie internetowym

Wybór okuć okiennych w sklepie internetowym bywa trudny, gdy nie ma się ściśle ustalonych kryteriów ani odpowiedniej wiedzy na temat wymaganych produktów. Do wspomnianej grupy wyrobów należą bowiem m.in. klamki, zawiasy czy narożniki. Jak zatem zamówić pasujące do siebie akcesoria, nie mając większego doświadczenia w majsterkowaniu? Oto krótki poradnik.

Okucia to elementy okien oraz drzwi (najczęściej z metalu), które pozwalają na ich otwieranie, uchylanie i zamykanie, a także odpowiadają za szczelność i bezpieczeństwo takich konstrukcji. Opisane akcesoria pełnią również funkcje antywłamaniowe. Wybór okuć okiennych odgrywa zatem dużą rolę w komfortowym i bezstresowym życiu domowników, ponieważ wpływa na pracę całej instalacji i chroni wnętrze przed intruzami oraz chłodem. Warto tutaj jednocześnie podkreślić, że niewłaściwie wyposażone okna mogą być źródłem dużych strat ciepła (do 40%).

Jakie okucia okienne zamówić w sklepie internetowym? 

Podstawowym „usprzętowieniem” wspomnianej instalacji są klamki, które powinny pozwalać na wygodne przewietrzenie danego pomieszczenia. Wybierając takie okucia okienne w sklepie internetowym, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane – by wszystko działało prawidłowo, produkt musi charakteryzować się odpowiednią solidnością. Wielu producentów poleca tutaj aluminium, ponieważ metal pozwala na łatwą obróbkę oraz pokrycie powłoką dekoracyjną, a dodatkowo jest niezwykle wytrzymały na taką eksploatację.

Jak zaznaczają eksperci z firmy Domator, równie istotny (jeżeli nie ważniejszy) zakup stanowią zawiasy, narożniki czy łączniki. Tak samo, jak w przypadku klamek, ostateczny wybór uzależnia się jednak od rodzaju instalacji. Standardowo stawia się na obwiedniowe okucia okienne, tj. rozwieralno-uchylne (istnieją także opcje tylko rozwieralne albo jedynie uchylne), które mogą opierać się na różnych systemach działania (np. HSK, HS czy PSK). Przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym należy więc się upewnić, jaki model okna zamierza się zamontować.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając okucia okienne? 

Materiał oraz rodzaj okuć okiennych nie są jedynymi czynnikami, które wpływają na ich wybór. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, jakimi są m.in. klamki pozwalające na solidne zabezpieczenie instalacji – tj. za pomocą dołączonego klucza i zamka. Należy również pamiętać o odpowiednich wymiarach akcesoriów, które powinny być dobrane do wymiarów stolarki okiennej. Dużą rolę odgrywa także sama estetyka okuć – dobrze, by były dopasowane do wystroju.