10 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Wybielanie tkanin w praktyce

Farbowanie i wybielanie tkanin jest szalenie modne i to od kilkudziesięciu lat! Mocniejsze akcenty dodadzą charakteru nudnej bluzce, a kolei wybielenie jeansów nada im lekko spranego, modnego wyglądu. Kiedyś obawiano się takich czynności, ponieważ łatwo można było uszkodzić tkaninę, w dzisiejszych czasach zaawansowana technologia pozwala na całkowicie bezpieczne farbowanie i bielenie tkanin. 

Kiedy skorzystać z wybielania tkanin?

Z usług wybielania tkanin bardzo często korzystają m.in. hotele. Taka czynność wykonywana w profesjonalnej farbiarni pozwala na zachowanie śnieżnobiałego koloru ręczników i pościeli mimo ich bardzo częstego prania. Dzięki zaawansowanym technikom nawet bardzo spłowiałe i zszarzałe tkaniny czy ubrania odzyskają dawny blask! Co kilka lat projektanci ubrań wracają do trendu wybielania kolorowych części garderoby, przykładem mogą być koszulki czy szorty, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby były do połowy zanurzone w wybielaczu. Za pomocą wybielania odzieży można też osiągnąć efekt fantazyjnych wzorów na ubraniach. Z usług wybielania korzystają również popularne sieciówki, które nie wyprzedały wszystkich śnieżnobiałych np. koszulek czy bluz. Takie ubrania, które czasem spędzają wiele miesięcy w magazynie oczywiście z czasem blakną i szarzeją, dlatego producenci oddają je do farbiarni w celu odzyskania ich dawnego blasku – jedną z takich farbiarni jest przykładowo firma Bilo. Nie ma obaw, że taki produkt będzie mniej wartościowy niż przed zabiegiem. Dzisiejsza technologia pozwala na wybielanie bez żadnych szkód dla materiału. 

Wybielanie tkanin

Materiał, który przeznaczony jest do bielenia trafia do wanny, która wypełniona jest rozmaitymi środkami chemicznymi. Ich skład jest dobrany tak, aby optymalnie spełniał swoje zadanie bez wyrządzenia nawet najmniej szkody tkaninie. Środkami chemicznymi, które są najczęściej w tym celu wykorzystywane to podchloryn sodu, woda utleniona i chloryn sodu. Takie bielenie wykorzystuje się także w procesie farbowania tkanin, ponieważ przed zafarbowaniem na dowolny kolor jest konieczne jej wybielenie. Mieszanka środków chemicznych oraz tkaniny znajdujące się w wannie zostają następnie poddane wysokiej temperaturze. W takich warunkach substancje zaczynają ze sobą reagować w sposób, którego efektem jest właśnie wybielenie. Zaletą tego procesu jest to, że w jego trakcie z materiału są usuwane ewentualne zanieczyszczenia i pyły, które były w niej wcześniej. W przypadku np. ręczników czy prześcieradeł na tym etapie często stosuje się rozjaśnianie optyczne.