tworzywa-sztuczne
29 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Wtrysk tworzyw sztucznych – charakterystyka procesu

Wciąż rosnący popyt na produkty wykonane z tworzyw sztucznych, np. z plastiku, sprawił, że powstało kilka nowoczesnych metod produkcyjnych tego typu przedmiotów. Jedną z nich jest technika wtrysku, która sprawdza się w wielu branżach, szczególnie w spożywczej, chemicznej, motoryzacyjnej i budowlanej. Na czym dokładnie polega wtrysk tworzyw sztucznych i jak przebiega proces produkcji przedmiotów wykonanych tą metodą?

Co można wyprodukować metodą wtrysku?

Metoda wtrysku coraz częściej wykorzystywana jest do produkcji wyrobów o skomplikowanych bryłach, rozmiarach, a także wielokolorowych, o zmiennej gęstości i zespoleniu np. tworzywo sztuczne i metal. Najczęściej używa się tej metody do wytwarzania wieszaków na ubrania, zatyczek, zakrętek do butelek i lekarstw, różnego rodzaju plastikowych pojemników, klinów, spinek, tulei, opakowań, np. przeznaczonych na kosmetyki lub chemię gospodarczą. Profesjonalne firmy, np. Grupa Boryszew Automotive Plastics z siedzibą w Toruniu zajmują się również produkcją części samochodowych, np. klamek, schowków, desek rozdzielczych, osłon silnika czy listew ozdobnych.

Jak przebiega produkcja metodą wtrysku?

Do produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych, używa się masy w postaci granulatu. Jest ona dozowana i transportowana ze zbiornika poprzez specjalnej konstrukcji ślimak. Trafia do ogrzewanego cylindra, gdzie równomiernie podgrzewa się i przyjmuje formę upłynnioną. Następnie masa tworzyw termoplastycznych wtłaczana jest pod dużym ciśnieniem do wcześniej przygotowanej formy, która nadaje tworzywu pożądany kształt. Masa starannie wypełnia szczeliny, nawet te mikroskopijne. Kolejnym etapem jest ogrzewanie lub chłodzenie formy. Jest to zależne od typu tworzywa, które może być termoutwardzalne lub termoplastyczne. Na koniec forma otwiera się i usuwa tzw. wypraski, za pomocą specjalnego układu wypychania. Po zakończonej produkcji, forma jest szczelnie zamykana, a proces wtrysku tworzyw sztucznych może rozpocząć się ponownie.

Zalety metody wtrysku

Proces formowania wtryskowego jest całkowicie automatyczny, a przy tym niezwykle skuteczny, dzięki czemu można uzyskać idealne odwzorowanie danego produktu, uwzględniając najdrobniejsze szczegóły. Metoda cechuje się korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Można wyprodukować przedmiot o dowolnym kształcie, który spełnia konkretne wymiary. W trakcie produkcji powstaje nieznaczna ilość odpadów, które z łatwością można poddać recyklingowi.