nauczanie metodą Marii Montessori
19 czerwca 2020

Kategoria:
Inne

Wszechstronny rozwój dziecka metodą Montessori. Na czym to polega?

Dobrze znanym faktem jest, że każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Naturalnie więc sporo czasu poświęca się na wybór odpowiedniego żłobka, czy przedszkola, gdzie dziecko będzie mogło uczyć się i rozwijać, zdobywając cechy, które okażą się niezbędne w przyszłości. W tym kontekście z pewnością warto zainteresować się metodą Montessori, wspierającą między innymi rozwój indywidualnych talentów dziecka. Ta metoda staje się w Polsce coraz bardziej popularna, więc chcielibyśmy ją nieco przybliżyć.

Idea dbania o naprawdę wszechstronny rozwój dziecka powinna przyświecać wszystkim placówkom edukacyjnym, każdemu nauczycielowi z osobna oraz rzecz jasna rodzicom. Tylko stworzenie właściwego otoczenia, które bazuje nie tylko na odpowiednim wyposażeniu w pomoce, z których korzystają dzieci podczas zajęć, ale również miejsca, w jakim najmłodsi spędzają swój wolny czas. Dlatego właśnie niesamowicie cieszy powstawanie nowych ośrodków działających zgodnie z założeniami Marii Montessori, prekursorki nowoczesnej pedagogiki, której motto brzmiało: “Edukacja nigdy więcej nie powinna być w głównej mierze przekazywaniem wiedzy, ale musi przyjąć nową formę, szukając uwolnienia dla ludzkich możliwości”. Dobrym przykładem placówki działającej w ten sposób jest Baza Montessori żłobek, przedszkole i zerówka, mieszczące się w Warszawie, które istnieje już od 5 lat.

Zerwanie z tradycyjnym podejściem

Tradycyjne podejście do nauki, jakiego z pewnością sami doświadczyliśmy, potrafi mocno ograniczyć swobodą aktywność, co prowadzi do tłumienia talentów i kreatywności dziecka. Zajęcia w zwykłym żłobku czy przedszkolu oparte są na zakazach i nakazach, którym dzieci bezwzględnie muszą się podporządkować. Takie przykre doświadczenia nie muszą w cale przypaść w udziale naszym dzieciom. Jak już zdołaliśmy zaznaczyć, istnieją miejsca, gdzie najmłodsi mogą liczyć na wsparcie pedagogów, którzy pomogą im zdobyć nowe umiejętności w zgodzie z ich indywidualnym trybem rozwoju.

Według metody Montessori młody człowiek szybko powinien stać się samodzielny, a także odpowiedzialny za własne działania. Jak się okazuje, wiele sprawiających spore problemy przypadków, nie wynika z samej natury danego dziecka, lecz z zaniedbań wychowawczych. Bowiem osoba ograniczana i traktowana w nieodpowiedni sposób, reaguje najczęściej na dwa różne sposoby: wycofuje się w wewnętrzny świat, stając się kimś wstydliwym i cichym bądź zaczyna się otwarcie buntować.

Szacunek to podstawa

Szacunek jest się podstawą metody Montessori. Oznacza on między innymi, że to nie nauczyciel, lecz dziecko znajduje się w centrum uwagi – co wydaje się przecież logiczne, a jednak nierzadko o tym zapominamy. Wykwalifikowany nauczyciel Montessori jest uważnym obserwatorem i dyskretnym pomocnikiem, który poświęca czas każdemu dziecku indywidualnie. W takiej placówce dziecko traktuje się jak wyjątkowego człowieka, posiadającego własne unikatowe predyspozycje, preferencje, styl uczenia się i zainteresowania.

Im wcześniej tym lepiej

Maria Montessori podkreślała, że początkowe lata życia dziecka są kluczowe, gdyż w dużym stopniu determinują, jakim dorosłym się ono stanie. Wiek od 0 do 6 lat mocno wpływa na kształtowanie się charakteru i ogólnej postawy, którymi w późniejszym czasie będzie cechowała się dana osoba. W tych latach dziecko uczy się więcej niż później na studiach więc warto inwestować w jego rozwój. Prostota przedmiotów, z jakich korzystają dzieci w procesie nauki służy rozwijaniu ich własnej aktywności i zdolności oraz pobudza logiczne myślenie. Pomoce są tak zaprojektowane, by pomagać dziecku poznawać świat przez doświadczenie. Co warto podkreślić, placówki Montessori przywiązują sporą wagę do uświadamiania, jak wielką wartość mają praca oraz szacunek do innych  ponadczasowe idee, na jakich opiera się świadome i dobrze zorganizowane społeczeństwo.

Posumowanie

Podsumowując, liczy się dodawanie skrzydeł. Kreatywność, na jaką pozwala się najmłodszym, prowadzi do zapału do nauki i ogromnego zadowolenia z życia. Każde dziecko bowiem posiada wrodzoną ciekawość otaczającego je świata, a także wielką spontaniczność i wrażliwość, które to – jeśli tylko będą odpowiednio pielęgnowane – spowodują, że stanie się ono wszechstronnym i wartościowym człowiekiem, dbającym o swe otoczenie, a także relacje z innymi ludźmi.