15 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Współpraca handlowa z Chinami – dlaczego to się opłaca?

Zakupy w internecie są znakiem naszych czasów – możemy kupić niemal wszystko, nie ruszając się przy tym z domu. Co więcej, sprzedaż internetowa oferuje może perspektyw i każdy z nas może stać się sprzedawcą, tym samym prowadzić dochodowy biznes w bardzo prosty sposób. Na szczególną uwagę zasługuje rynek chiński, który obecnie jest najpopularniejszym kierunkiem importu. Dowiedz się więcej o współpracy handlowej z Chinami oraz jej zaletach.

Dlaczego współpraca handlowa z Chinami cieszy się tak dużym powodzeniem?

Przeświadczenie, że produkty pochodzące z Chin nie są warte uwagi, powoli odchodzi do lamusa. Świadomość konsumenta stale się zwiększa, w związku z czym przeciętny kupujący zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że niemal wszystkie produkty pochodzą właśnie z tego kraju – niezależnie od tego, czy zakupy robimy w sieciówce, czy w luksusowym sklepie. Nie bez znaczenia jest także dynamiczny rozwój sprzedaży internetowej, która sprawiła, że chińskie produkty stały się łatwo dostępne oraz coraz krótszy czas dostawy. Gigantyczne powodzenie rynku chińskiego wśród Polaków spowodowane jest ogromnym wyborem rozmaitych produktów w wyjątkowo przystępnych cenach, które sięgają 1/4 ceny lokalnej. To właśnie ceny sprawiają, że import z Chin jest tak opłacalny. Coraz więcej osób wyszukuje wartościowe produkty na największych chińskich serwisach i giełdach, po czym sprowadza je do Polski i sprzedaje drożej. Taka działalność jest bardzo prosta i, podobnie do zakupów przez internet, można ją wygodnie prowadzić z domu.

Czy importowanie towarów z Chin jest trudne?

Może się wydawać, że sprowadzanie produktów z tak daleka jest skomplikowane. I w niektórych przypadkach rzeczywiście tak jest. Należy wiedzieć, jak ocenić jakość importowanych towarów, sprawdzić rzetelność dostawcy, jak wybrać formę płatności i dokonać rozliczenia na gruncie podatku dochodowego czy załatwić wszystkie formalności związane z odprawą celną. Na szczęście z pomocą przychodzą nam pośrednicy handlowi. Możemy liczyć na ich kompleksowe wsparcie, od momentu wyszukiwania rzetelnego dostawcy i weryfikację towaru, poprzez organizację transportu aż po dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Firmy pośredniczące w handlu z Chinami doskonale znają tamtejszy rynek oraz zasady, na jakich powinna odbywać się współpraca handlowa z chińskimi firmami. Nie musimy także martwić się o znalezienia tłumacza – specjaliści z branży pośrednictwa w handlu z Chinami biegle władają ich językiem. Należy pamiętać, że chiński rynek jest dość specyficzny, a zlecenie importu zewnętrznej firmie pozwoli na skuteczne zminimalizowanie ryzyka, które niosą ze sobą zakupy online.

Jakie towary opłaca się importować z Chin?

Sprzedaż towarów importowanych z Chin należy rozpocząć od sprawdzenia popytu na polskim rynku. Warto zdecydować się na sprowadzanie produktów z branży, w której mamy doświadczenie, aby dobrze znać wymagania klientów i móc im sprostać. Znajomość branży pozwoli także na umiejętny wybór takich produktów, które ulegają zużyciu, w związku z czym trzeba je uzupełniać lub wymieniać. Na początek warto zdecydować się na produkty, które nie będą mogły się popsuć, aby uniknąć problemów i kosztów związanych z serwisem czy odsyłaniem towaru. Co ważne, choć niska cena jest kusząca, nie powinna być jedynym kryterium wyboru importowanych przedmiotów. Nadal zdarza się, że za podejrzanie niską ceną kryje się mizerna jakość. Chcąc rozwinąć dochodowy biznes, należy postawić nie na najniższą cenę, lecz na rozwijanie dobrych relacji z dostawcą, ponieważ to one są kluczowe dla przyszłości naszej działalności – dodaje nasz rozmówca z firmy pośredniczącej Ideum.

Jakie towary są najczęściej importowane z Chin?

Chiny są czołowym producentem elektroniki, dlatego też w imporcie najczęściej spotykamy sprzęty RTV i AGD. Są to różnego rodzaju smartfony, roboty odkurzające, inteligentne zegarki i opaski monitorujące aktywność, soniczne szczoteczki do zębów, głośniki, słuchawki, kamerki itp. Równie chętnie importowaną grupę importowanych towarów stanowią rozmaite artykuły do domu, akcesoria czy zabawki. Należą do nich m.in.: tekstylia domowe, oświetlenie, ozdoby i dekoracje, naczynia, gry, gadżety czy akcesoria hobbystyczne. Do najchętniej importowanych towarów należą także odzież, obuwie i akcesoria. Warto zaznaczyć, że często produkty tej samej kategorii oferowane przez chińskich dostawców są niemal identyczne jak te, które dostępne są w lokalnych, znanych sieciówkach – jedynym, co je różni, jest znacząca dysproporcja cen.