12 stycznia 2017

Kategoria:
Inne

Wrocław – miasto 100 mostów

Ile mostów jest we Wrocławiu?

Nieścisłości dotyczące ilości mostów wrocławskich wynikają z różnych przyczyn – zauważa nasz rozmówca z hotelu Sleep. Dane sprzed wojny są już dawno nieaktualne, z powodu zniszczeń, jakich doznało miasto w czasie trwania konfliktu. Inne – i wciąż nieścisłe, są kryteria, które pozwoliłyby na stanowcze odróżnienie mostów od mniejszych przepraw.

Eksperci nie są zgodni. Podczas gdy sprawujący pieczę nad mostami Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przyznaje się do opieki nad 107 mostami, takiej pewności nie mają ani historycy, ani znawcy infrastruktury Wrocławia.

Historyczne mosty we Wrocławiu

Nie ulega wątpliwości, że wrocławskie mosty niosą w sobie olbrzymi kawałek historii. Najstarsza z tutejszych przepraw, most św. Klary, który łączy wyspy Młyńską i Słodową, powstał w 1799 roku! Ponad 10 mostów pamięta wiek XIX, w tym 2 mosty Tumski (1892 r.) i Zwierzyniecki (1897r.). Większość przepraw wrocławskich to budowle pochodzące z minionego wieku, natomiast w bieżącym stuleciu powstało tu już 6 kolejnych mostów.

Wrocławskie mosty jako atrakcje turystyczne

Nie tylko pokaźna ilość mostów we Wrocławiu decyduje o ich popularności. Niektóre z przepraw doczekały się własnych legend i zwyczajów. Świetnym przykładem może być najsłynniejszy z nich, most Grunwaldzki, wzniesiony w latach 1908-1910, który cudem uniknął zniszczenia w czasie wojny. Most znajdował się bowiem nieopodal budowanego przez Niemców lotniska, a jego pylony uznawano za zagrożenie dla samolotów.

Most zakochanych we Wrocławiu

Dla osób zwiedzających Wrocław u boku swojej drugiej połówki, ważniejszy prawdopodobnie będzie most Tumski. Przyjęło się, że na znak trwałości uczucia łączącego zakochanych, powinni oni przypiąć do mostu kłódkę, a kluczyk wrzucić do Odry. Efektem takich rytuałów jest niesamowity widok mostu wprost uginającego się pod ciężarem tysięcy kłódek.

Choć o mieście 100 mostów można pisać bez końca, zdecydowanie lepszym pomysłem jest osobista wycieczka do Wrocławia. Pamiętaj jednak, że jeden dzień na obejrzenie wszystkich atrakcji to zdecydowanie za mało, przygotuj się więc na co najmniej weekendowy pobyt!