24 października 2019

Kategoria:
Inne

Wodne kotły grzewcze. Charakterystyka

Kocioł grzewczy jest urządzeniem, dzięki któremu w wyniku spalania paliw możliwe jest ogrzewanie wielu pomieszczeń. W przeciwieństwie do pieca kocioł nie oddaje energii bezpośrednio do otoczenia, ale podgrzewa nośnik ciepła, krążący w obiegu systemu grzewczego. Najczęściej spotykanym nośnikiem ciepła w systemach centralnego ogrzewania jest woda, a kotły w takich instalacjach nazywamy wodnymi.

Na charakterystykę każdego kotła grzewczego, bez względu na rodzaj współpracującego z nim nośnika, można stworzyć w oparciu o jego parametry konstrukcyjne, użytkowe i robocze. Z punktu widzenia użytkownika największe znaczenie mają parametry zaliczane do dwóch ostatnich grup, choć również konstrukcja urządzenia grzewczego może przekładać się na wygodę obsługi kotłowni.

Charakterystyka kotła wodnego – parametry eksploatacyjne

Dla użytkownika kotła c.o. najważniejszym parametrem powinna być jego sprawność. Sprawność kotła to stosunek mocy grzewczej urządzenia do mocy paliwa i wyrażana jest procentowo. Mówiąc najprościej, sprawność kotła grzewczego informuje nas o tym, jak duża część opału zostanie rzeczywiście przekształcona w ciepło, a jaka część zostanie utracona.

Nowoczesne kotły 5. klasy mogą pochwalić się znacznie wyższą sprawnością niż urządzenia produkowane choćby kilka lat temu. Wynika to z wdrażania przez producentów europejskich norm ekologicznych, których celem jest ograniczenie nadmiernej emisji spalin z instalacji grzewczej. Oczywiste jest, że im mniej paliwa zużyjemy do uzyskania komfortowej temperatury w domu, tym mniej spalin wydostanie się z instalacji do atmosfery. Jednocześnie mniejsze będą też koszty utrzymania systemu c.o.

Produkowane w Pleszewie kotły grzewcze posiadają certyfikat 5. klasy i spełniają normy Ecodesign, a zatem spełniają najwyższe wymogi również odnośnie do sprawności. Dla przykładu, nowy w naszej ofercie kocioł Kovert może pochwalić się sprawnością na poziomie 91%, a kotły z podajnikiem z serii ECO Premium osiągają sprawność dochodzącą aż 95% – mówi ekspert z wytwórni kotłów Jan Jańczak.

Charakterystyka kotła wodnego – parametry robocze i konstrukcyjne

Do parametrów roboczych kotła c.o. zaliczamy moc, uzyskiwaną podczas spalania paliwa, ciśnienie robocze, które warunkuje rodzaj urządzeń, które mogą być podłączone do instalacji nim zasilanej (np. rodzaj grzejników, zbiornika ciepłej wody użytkowej), rodzaj paliwa, które można spalać (węgiel kamienny, ekogroszek, pellet), pojemność wodną, wymiary i masę urządzenia, rodzaj przyłączy itd. Z punktu widzenia inwestora najważniejszym kryterium wyboru kotła c.o. jest właśnie moc, która powinna być wystarczająca do ogrzania całej powierzchni budynku.

Na koniec pozostawiliśmy kwestię parametrów konstrukcyjnych kotłów wodnych c.o. Kotły produkowane są z różnych materiałów i w rozmaitych technologiach. Obecnie najpopularniejsze są kotły stalowe, wyposażone w kosz zasypowy na ekogroszek oraz podajnik, który automatycznie zaopatruje palenisko.

Jeśli szukasz nowego kotła wodnego najwyższej jakości, ale wciąż nie jesteś pewien, w jaki sposób wybrać najlepsze rozwiązanie, skontaktuj się z producentem. Specjaliści działu sprzedaży z pewnością wskażą ci najlepszy kocioł dla twojego domu.