29 września 2017

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie taśmy temperaturowej

Przenośniki taśmowe to urządzenia z powodzeniem wykorzystywane w niemal każdej branży do transportowania różnego rodzaju ładunków. Przewożone dobra różnią się między sobą parametrami: ciężarem, granulacją, ale też temperaturą. Do transportu dóbr o wysokich lub niskich temperaturach używa się specjalnych taśm temperaturowych. Czym się one charakteryzują?

Charakterystyka taśm temperaturowych

Taśmy temperaturowe do przenośników to materiały wykorzystywane w konstrukcjach pasów odpornych na działanie niskich oraz wysokich temperatur.

Taśmy do przenośników narażone są na liczne uszkodzenia w związku z ich intensywną eksploatacją, szczególnie, jeśli transportowane są ładunki o wysokiej temperaturze. – Wyjaśnia pracownik firmy Mettech, która zajmuje się kompleksową obsługą transportu taśmowego. – Emitowane przez nie ciepło może powodować pękanie i ścieranie pasów, a w konsekwencji uszkodzenie przenośnika. Nagrzana taśma, która na skutek działania wysokiej temperatury usztywnia się lub zostaje zmiękczona, łatwo się rozwarstwia i ulega rozdarciu. Dlatego do transportu tego typu dóbr tak ważne jest stosowanie specjalnych taśm temperaturowych. W tym celu wykorzystuje się taśmy tkaninowo-gumowe produkowane przy użyciu specjalnych tkanin poliestrowych lub poliamidowych stanowiących rdzeń taśmy. Okładki wytwarzane są natomiast z wysokiej jakości mieszanki gumowej charakteryzującej się wysoką odpornością na działanie wysokich temperatur oraz uszkodzeń mechanicznych. Taka konstrukcja czyni taśmę wytrzymałą i zapobiega jej ścieraniu, rozwarstwianiu oraz pękaniu w kontakcie z rozgrzanymi ładunkami. Jest to wysoce ekonomiczne rozwiązanie zapewniające efektywność pracy. W przenośnikach narażonych na działanie wysokich temperatur stosuje się również taśmy teflonowe, modularne oraz trudnopalne.

Gdzie korzysta się z taśm temperaturowych?

Taśmy temperaturowe, zwłaszcza tkaninowo-gumowe, mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie konieczne jest transportowanie materiałów o wyższej i niskiej temperaturze, jak i ładunków łatwopalnych. W jakich branżach najczęściej korzysta się z taśm temperaturowych?

  • W kopalnictwie i budownictwie – do transportu popiołu, rudy, klinkieru, cementu, żużlu i innych surowców charakteryzujących się wysoką temperaturą.
  • W branży spożywczej – taśmy służą do transportowania żywności, m. in. w przemyśle piekarniczym, mięsnym czy mleczarskim, gdzie istotne znaczenie mają linie chłodzące.
  • W branży chemicznej i farmaceutycznej, gdzie na transporterach umieszczane są gorące substancje chemiczne czy pastylki.
  • W przemyśle energetycznym – w miejscach takich jak elektrownie oraz ciepłownie, a także w zakładach zajmujących się utylizacją.