siatka
28 marca 2018

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie siatek transportowych

Transport wszelkiego rodzaju ładunków wymaga zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Jednym z nich są siatki transportowego. Więcej o nich dowiemy się z poniższego artykułu.

Właściwości siatek transportowych

Do produkcji siatek transportowych wykorzystuje się sznury lub taśmy wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, polietylen, czy włókna syntetyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu materiałowemu gotowa siatka odznacza się następującymi właściwościami:

  • Wysoka wytrzymałością– siatka transportowa z tworzyw sztucznych jest w dużym stopniu odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak cięcie, rozrywanie czy nacisk. Dzięki temu nadaje się do transportowania nawet bardzo masywnych ładunków, które przy gwałtownych manewrach będzie przesuwać się w przestrzeni transportowej w sposób niekontrolowany. Siatka może stanowić również dodatkowe zabezpieczenie przez kradzieżą ładunku
  • Odporność na czynniki zewnętrzne – tworzywa i włókna syntetyczne są całkowicie odporne na działanie takich czynników jak wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury. Siatki z nich wykonywane mogą być stosowane do przewożenia ładunków odkrytych.
  • Elastyczność – mimo swej wytrzymałości siatki transportowe są materiałami dość elastycznymi i sprężystymi, dlatego w sytuacjach awaryjnych nie zachodzi ryzyko uszkodzenia ładunku przy kontakcie z siatką. Ponadto siatki są bardzo lekkie, ich założenie nie sprawia żadnego problemu.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów siatek, wykonywanych z różnego rodzaju tworzyw i różniących się parametrami takimi jak ich całkowita powierzchnia czy wielkość oczek. Jednym z producentów tego typu rozwiązań jest firma Dr. Thiel. Wiele z jej produktów posiada certyfikat jakości niezależnego instytutu DEKRA.

Zastosowanie siatek transportowych

Siatki zabezpieczające ładunek to wyposażenie chętnie wykorzystywane przez firmy specjalizujące się w przewozie towarów różnych gabarytów, np. przedsiębiorstwa kurierskie. Pozwalają one podzielić przestrzeń ładunkową na mniejsze strefy, każda przeznaczona do przewożenia paczek odmiennych kategorii – ułatwia do dostarczenie ładunku zgodnie z zamówienie. Zadaniem siatki może być również zabezpieczenie ładunku przed kontaktem ze ścianami komory ładunkowej, np. w czasie gwałtownego hamowania i w ten sposób unikanie uszkodzeń. Siatki o większych oczkach wykorzystywane są przede wszystkim do zabezpieczania pojedynczych ładunków o dużych gabarytach, szczególnie tych przewożonych pojazdami odkrytymi. Dzięki nim ładunek nie przemieszcza się w czasie jazdy.