11 października 2017

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie pianek lateksowych w tapicerstwie

Jeśli chodzi o wspomnianą gęstość, to tapicerskie pianki lateksowe odznaczają się raczej dużymi wartościami tego akurat parametru. Oznacza to, że wytwarzane z takiej pianki elementy mogą cechować się podwyższoną twardością. Z tego względu wykonuje się z niej chociażby podłokietniki czy podszybia, a także podkleja się nią sztuczną skórę przed wytłoczeniem, na przykład na boczkach drzwiowych.

Z klejem łatwiej

W tym ostatnim przypadku szczególnie wygodne w użyciu są zwłaszcza pianki lateksowe samoprzylepne. Wyposażone z jednej strony w warstwę klejącą zabezpieczoną papierem ochronnym, istotnie ułatwiają, usprawniają i przyspieszają proces montażu. Podklejone zaś pianką lateksową elementy są z jednej strony odporne na odkształcenia, a z drugiej – w specyficzny sposób przyjemnie miękkie.

Wysoka jakość

Materiał ten wykazuje również do pewnego stopnia właściwości wygłuszające i izolacyjne. Występuje w różnych grubościach, zazwyczaj osiągając 3, 5 i 10 mm. Dodatek wytworzonego na drodze syntezy chemicznej lateksu w znaczącym stopniu wydłuża okres ich użytkowania.

Oczywiście zawsze warto upewnić się, że wybrana przez nas pianka ma wszystkie wymagane certyfikaty, potwierdzające jej wysoką jakość – mówi ekspert z hurtowni tapicerskiej ArtMeb w Warszawie.

Różnorodne zastosowania

Z uwagi na właściwości antyalergiczne pianki lateksowe wykorzystywane są nie tylko w zakresie tapicerki samochodowej, ale wyrabia się z nich też oparcia, siedziska i inne elementy wypełnienia mebli, a także materace, w tym materace rehabilitacyjne i przeciwodleżynowe oraz materacyki przeznaczone do łóżeczek i wózków dziecięcych.

Z uwagi na nieprzeciętną wytrzymałość pianka lateksowa to również idealny wybór, jeżeli chodzi o produkcję tapicerowanych części mebli ogrodowych, jak też tych przeznaczonych do przestrzeni publicznych. Wymienić tu można chociażby fotele w wagonach kolejowych, gabinetach lekarskich, teatrach czy kinach. Odpowiednie właściwości kwalifikują poza tym piankę lateksową do wyrobu mebli na statkach i jachtach, a także siodeł i siedzisk w powozach lub bryczkach. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o zastosowaniu tego materiału w kaletnictwie i produkcji obuwia, szczególnie sportowego.