Właściwości i zastosowanie kubków papierowych
16 stycznia 2018

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie kubków papierowych

Z czego produkuje się kubki papierowe?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo prosta – skoro kubki są papierowe, to oczywiste jest, że wytwarza się je z papieru. Jest to tylko jednak połowa prawdy. Nawet bardzo sztywny i odporny papier w kontakcie z cieczami mięknie, traci swoją sztywność, wytrzymałość, w końcu zaczyna przeciekać. Z jednej strony jest to mało komfortowe dla potencjalnego klienta, z drugiej przeciekanie gorącym napojów – kawy i herbaty – jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

-Żeby temu zapobiegać, papier przeznaczony do produkcji kubków nasącza się polietylenem, który sprawia, że zachowuje on swoją sztywność – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ema-pol.

Ogromną przewagą kubków papierowych nad ich plastikowymi odpowiednikami jest fakt, że nie topią się w kontakcie z wrzątkiem.

Czy kubki papierowe są ekologiczne?

W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przywiązuje się do zagadnień związanych z ochroną środowiska, między innymi recyklingu. Papier to jeden z podstawowych surowców wtórnych, nic więc dziwnego, że wielu klientów uważa, że kubki z niego wykonane są bardziej ekologiczne. To również połowa prawdy – należy pamiętać o zawartym w kubkach polietylenie, którego nie da się oddzielić od papieru i który nie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Niemniej jednak wykorzystanie kubeczków z papieru może mieć pozytywny wpływ na ochronę środowiska. W jaki sposób? Kubeczków papierowych nie myje się, lecz wyrzuca – w ten sposób oszczędzamy znaczne ilości czystej wody pitnej.

Zalety kubków papierowych

Kubeczki papierowe posiadają szereg zalet, które doceniają nie tylko klienci, ale również właściciele kawiarni, sklepów, stacji benzynowych. Przede wszystkim są bardzo tanie. Detaliczna cena jednego kubka to około 15 grodzy – przy zakupie hurtowej ilości cena ta dodatkowo spada, a zatem wyposażenie punktu gastronomicznego nie jest zbyt kosztowne. Po drugie – kubki są bardzo lekkie i skonstruowane tak, aby można było je z łatwością przechowywać. To oznacza oszczędność miejsca. Ponadto papier posiada bardzo dobre właściwości termiczne, co oznacza, że długo zachowuje on temperaturę znajdujących się w nim napojów.

Zastosowanie kubków

Nie ulega wątpliwości, że kubki papierowe należą do najpowszechniej używanych naczyń jednorazowych. Wykorzystuje się je do podawania ciepłych i zimnych napojów w domach, kawiarniach, bufetach, restauracjach typu fast-food, szpitalach, szkołach i uczelniach. Stanowią one również wyposażenie automatów serwujących napoje.