Fotokatalityczne powłoki hydrofilowe
18 października 2020

Kategoria:
Inne

Właściwości powłok hydrofilowych

Jedną z najnowocześniejszych metod zabezpieczania karoserii samochodów, elewacji budynków oraz innych powierzchni jest użycie hydrofilowych powłok chemicznych. Preparaty te stanowią ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, zanieczyszczeniami i kwaśnymi deszczami, a przy tym są ekologiczne. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób pokrycia hydrofilowe zapobiegają zniszczeniom powierzchni i jak mogą przyczyniać się do poprawy stanu środowiska.

Jak pokrycia hydrofilowe chronią przed wilgocią i brudem?

Powłoki hydrofilowe mają budowę nanocząsteczkową, dzięki czemu tworzą niezwykle cienką, niewidoczną warstwę. Dzięki właściwościom hydrofilowym powstaje ochronny film, który sprawia, że znajdująca się na powierzchni woda rozbijana jest na drobne krople, które nie przenikają do głębiej położonych warstw. Jest to tak zwany efekt lotosu, który zapobiega zawilgoceniu powierzchni, a przy tym umożliwia spływanie z niej zanieczyszczeń wraz z wodą.

Fotokatalityczne powłoki hydrofilowe wykazują ponadto zdolność do samooczyszczania, dzięki której przyczyniają się dodatkowo do oczyszczania powietrza, ponieważ wchłonięte przez powłokę zanieczyszczenia chemiczne są rozkładane pod wpływem światła słonecznego. Znacznie ogranicza to więc potrzebę mycia powierzchni.

Zastosowanie nanopowłok hydrofilowych

Hydrofilowe środki powłokowe znajdują szerokie zastosowanie w motoryzacji i budownictwie, gdyż doskonale chronią pojazdy i elewacje budynków, które są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń, takich jak ulewne lub kwaśne deszcze i smog. Preparaty te dobrze sprawdzają się również do zabezpieczania paneli solarnych.

Jak podkreśla specjalista reprezentujący firmę Hard Chris Krzysztof Tomera: Nanopowłoki na bazie dwutlenku tytanu są odporne na duże wahania temperatur, promieniowanie ultrafioletowe i środki chemiczne, co zapewnia panelom słonecznym odpowiednią ochronę. Ponadto ich zdolność do samooczyszczania poprawia wydajność urządzeń, zaś dzięki hydrofilowości obniża się temperatura modułów, co zmniejsza ryzyko przegrzania ogniw.   

Obecnie powłokami hydrofilowymi coraz częściej pokrywa się także drogi i obiekty pomocnicze. Ze względu na zdolność tych preparatów do pochłaniania i rozkładu tlenków azotu, które przyczyniają się między innymi do niszczenia warstwy ozonowej atmosfery i powstawania smogu fotochemicznego, takie rozwiązanie pozwala na znaczną poprawę jakości powietrza w miastach i minimalizację skutków dziury ozonowej.

Warto też wiedzieć, że pokrycia hydrofilowe umożliwiają skuteczne usuwanie wirusów, bakterii i grzybów z różnych powierzchni, dzięki czemu odgrywają ważną rolę w dezynfekcji, zaś w przypadku elewacji pozwalają uniknąć powstawania pleśni. Preparaty te mogą być również wykorzystywane przy konstrukcji urządzeń do uzdatniania wody.