7 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Jakie właściwości posiada silikon LSR

Liczne zalety ciekłego silikonu LSR (angielski skrót od „liquid silicone rubber”) pozwoliły znaleźć dla niego zastosowanie w rozmaitych dziedzinach przemysłu: od budownictwa, przez motoryzację i medycynę, aż po branżę elektroniczną, tekstylną czy spożywczą. Jest to zasługa stosunkowo niedawnych ulepszeń składu oraz metod przetwórstwa tego materiału. On sam wynaleziony został już w latach 70. ubiegłego stulecia. Czym silikon LSR charakteryzuje się teraz?

Zacznijmy od podstaw, czyli od struktury chemicznej, której silikon LSR zawdzięcza swoje unikatowe właściwości pozwalające na tak wszechstronne wykorzystanie. Otóż łańcuch główny tejże struktury składa się z ułożonych naprzemiennie atomów tlenu i krzemu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że inaczej niż w przypadku większości polimerów nie znajdziemy tu węgla. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w bardzo wysokiej jakości wyrobów silikonowych, odpornych na trwałe uszkodzenia i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych (m.in. promieniowania UV). Z powodzeniem można stosować silikon LSR zarówno w temperaturze -80 st. C, jak i przy 250 st. C – a czasem nawet wyższej!

Jeszcze więcej zalet

Materiał ten jest obojętny fizjologicznie, charakteryzuje się też wysokim stopniem czystości, co wespół z jego wyjątkową trwałością sprawia, że wytwarza się z niego nawet smoczki dla niemowląt. W utrzymaniu tego typu produktów w czystości pomaga antyadhezyjność i hydrofobowość ich powierzchni. Wśród innych cech silikonu LSR warto wymienić też możliwość uzyskania z jednej strony istotnie wysokiego poziomu transparentności, a z drugiej – zabarwienia go na właściwie każdy kolor. Barwnik nie może tylko hamować procesu sieciowania, musi też być odporny na wysokie temperatury – to w zasadzie jedyne ograniczenia.

Przetwórstwo

Podpalenie gotowego wyrobu wytworzonego z silikonu LSR nie powoduje wydzielenia żadnych toksycznych gazów.

– Wyrób taki też się nie topi – dodaje przedstawiciel wyspecjalizowanej w przetwórstwie silikonów firmy Larkis. Również proces obróbki nie generuje nieprzyjemnych zapachów, szkodliwych produktów ubocznych ani innych odpadów.

Polega on na dokładnym połączeniu tuż przed sieciowaniem dwóch ciekłych komponentów w maszynie mieszająco-dozującej, a następnie wpompowaniu masy do wtryskarki, skąd wtryskuje się ją w wygrzaną formę. Mieszanką można też powlekać inne materiały. Całość (nie wyłączając użytych maszyn) przypomina obróbkę termoplastów, przebiega też znacznie krócej i prościej niż w przypadku choćby kauczuków silikonowych HTV, których przetwórstwo z uwagi na skomplikowanie procesów zabiera wiele czasu. To wszystko przekłada się na istotne oszczędności, pozwala też wykorzystać silikon LSR w produkcji wielkoseryjnej.