31 maja 2017

Kategoria:
Inne

Właściwości peletu

Pelet jest jednym z biopaliw wykorzystywanym do ogrzewania domów mieszkalnych, pomieszczeń, zakładów produkcyjnych przy pomocy specjalnych palników. W tym artykule przedstawimy jego ogólną charakterystykę – zalety oraz właściwości.

Pelet coraz popularniejszy

Efektywne zagospodarowanie i wykorzystanie odpadów drzewnych do celów grzewczych swoje tradycje ma w krajach ceniących oszczędność, racjonalność inwestycji grzewczych oraz świadome działania proekologiczne. Są to m.in. Niemcy, Włochy, Austria czy Dania. Na szczęście również w Polsce używanie ogrzewaczy na biopaliwa jest coraz bardziej powszechne, w szczególności na pelet, który jest zaliczany do najbardziej efektywnych źródeł energii. To wszystko ze względu na jego właściwości energetyczne. Podczas spalania emisja CO2 jest identyczna jak ilość CO2 pochłoniętego przez drzewo podczas jego naturalnego wzrostu. Ilość popiołu, która pozostaje po spaleniu może zostać użyta jako naturalny nawóz.

Z czego powstaje pelet?

Surowcem do uzyskania peletu są odpady drzewne (trociny, wióry, zrębki) zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Drzewa twarde mają niższą zawartość ligniny, która jest złożonym związkiem chemicznym odgrywającym rolę kleju pomiędzy poszczególnymi komórkami. Odpowiednio przygotowany surowiec, w postaci drobnych ścinków, jest mechanicznie formowany (za pomocą pras pod wysokim ciśnieniem) w drobne brykiety mające postać granulatu o średnicy 6 do 25 mm i długości kilku centymetrów. Cechują się niską zawartością wilgoci, popiołu oraz innych związków, które szkodzą środowisku, a ponadto mają wysoką wartość opałową – 17-18 MJ/kg.

Zalety stosowania peletu

Bardzo łatwo zauważyć, że pelet zapewnia czystość, komfort oraz wygodę zarówno podczas transportu, jak i użytkowania – zauważa ekspert z firmy LECHMA, która jest wiodącym polskim producentem szerokiej gamy powietrznych wkładów kominkowych oraz kominków z płaszczem wodnym. Jakimi jeszcze cechami charakteryzuje się pelet?

  • Jest całkowicie bezpieczny i odporny na samozapłon.
  • Nie powoduje zanieczyszczenia środowiska w procesie produkcji ze względu na swoje ekologiczne pochodzenie (ponadto jego spalanie nie powoduje emisji CO2).
  • Jest łatwy w dystrybucji i przechowywaniu.
  • Zapewnia niskie koszty adaptacji urządzeń i kotłów grzewczych.
  • Posiada wysoką wartość energetyczną.