9 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Właściwości lin poliamidowych

Liny – czym byłby bez nich przemysł? Na co dzień nie zauważamy tego, jak istotną odgrywają rolę. A to właśnie one odnajdują zastosowanie w budownictwie, rolnictwie, transporcie lądowym, morskim… ich typów jest tak wiele, iż wybór tego produktu czasami nastręcza trudności. Coraz więcej osób jednak docenia właściwości lin poliamidowych, które świetnie absorbują wilgoć i wytrzymują temperatury ponad 200 stopni Celsjusza. Jak mogą się przydać Tobie?

Liny poliamidowe – jakie mają właściwości?

Liny poliamidowe – jak sama nazwa mówi – są produkowane z poliamidu, niezwykle cenionego w całym przemyśle. To tworzywo zawiera wiązania amidowe, dodatkowo wzmacniane wodorowymi. To daje im ogromną przewagę – są zdecydowanie wytrzymalsze, trwalsze i odporniejsze niż np. poliestry.

Liny tego typu są także rozciągliwe. Skutecznie chłoną energię udarową, przy czym są bardzo miłe w dotyku. Dzięki temu są bezpieczne w użytkowaniu – szczególnie w sektorze jachtowym. Co istotne, liny poliamidowe są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach i wszędzie tam, gdzie występuje dużo wilgoci. Te czynniki nie mają wpływu na zmianę ich parametrów, wyglądu, struktury i właściwości.

Tak więc topnieją dopiero w temperaturze około 215 stopni Celsjusza, a ich chłonność wilgoci wynosi około od 2,5% do 2,8%. W dodatku nie unoszą się na wodzie, dlatego korzysta z nich przemysł morski. Odporne na ścieranie, warunki atmosferyczne – nawet promieniowanie UV – gwarantują bezpieczną, wygodną i komfortową pracę. Bez względu na jej rodzaj.

Zastosowanie lin poliamidowych

Z powodu swoich ponadprzeciętnych właściwości liny tego typu są stosowane do prac na wysokościach czy do manipulacji ciężkimi ładunkami. Dostępne w przeróżnych średnicach – nawet od 3 mm do ponad 15 mm – i używa się ich jako lin:

  • cumowniczych,
  • kinetycznych,
  • jachtowych,
  • bezpieczeństwa,
  • holowniczych.

W dodatku często są wyposażeniem zakładów budowniczych i przemysłowych. Z ich właściwości korzystają też turystyka i przemysł sportowy.

Jak mówi specjalista z firmy Tech-Band, z uwagi na własności potwierdzone rzetelnymi atestami i certyfikatami, liny te są bezpieczne w użytkowaniu i cechują się długą żywotnością. Niedrogie, mogą być wykończone w różny sposób np. jako zaplatane pętle, bez zakończenia, z wprawionymi wstawkami np. metalowymi lub plastikowymi, ustabilizowane termicznie, a także w specjalnych długościach.

Warto wybierać liny wysokiej jakości, od najlepszych producentów. Dzięki temu masz gwarancję solidności i trwałości produktu.