17 maja 2019

Kategoria:
Inne

Właściwości kruszyw hutniczych

Będąc produktem ubocznym wytapiania rudy żelaza, żużel hutniczy jest w istocie odpadem, co nie znaczy, że jest bezwartościowy. Produkuje się z niego wysokiej jakości kruszywa do wykorzystania przede wszystkim w szeroko pojmowanym budownictwie. Kruszywa hutnicze w niczym nie ustępują kruszywom naturalnym, a biją je na głowę przede wszystkim zdecydowanie niższą ceną, dlatego też znajdują wielu nabywców.

Czym są kruszywa hutnicze?

Nie należy mylić kruszyw hutniczych z żużlem hutniczym. W procesie wytapiania stali bezpośrednio otrzymywany jest ten drugi. Ma on najczęściej ciemnoszary kolor, stanowi bardzo zwięzłą strukturę przypominającą bazalt. W celu uzyskania materiału użytkowego duże i zwarte bloki żużlowe są rozdrabniane na mniejsze kawałki i dopiero wtedy otrzymujemy owo hutnicze kruszywo, tak chętnie wykorzystywane w budownictwie. O charakterystycznych cechach tego materiału oraz jego zastosowaniach opowiedzieli nam specjaliści z Firmy Transportowej Martrans z Dąbrowy Górniczej.

Charakterystyka kruszywa hutniczego

Jak zauważyliśmy wcześniej, właściwości fizyko-mechaniczne kruszywa hutniczego są zbliżone do tego, czym charakteryzują się kruszywa naturalne. Jako że pozyskiwanie tych drugich jest dosyć drogie, budownictwo chętnie sięga po ów uboczny produkt naszych hut. W skład kruszywa hutniczego wchodzą w głównej masie krzemiany magnezu i wapnia oraz tlenki manganu i żelaza. Jest to materiał o dużej odporności na skrajne zmiany temperatur i jego struktury nie niszczy ani ogień, ani silny mróz, nie ulega chemicznemu rozpadowi i jest bardzo odporny na ściskanie.. Kruszywo hutnicze jest lżejsze, niż jego naturalne odpowiedniki i ma od nich lepsze własności izolacyjne.

Zastosowanie kruszyw hutniczych

Kruszywo hutnicze, zważywszy na jego właściwości, jest przede wszystkim wykorzystywane w budownictwie, a przede wszystkim do:

  • produkcji cementu i zapraw murarskich, a także cegieł i bloczków budowlanych,
  • jako podbudowa dróg i autostrad,
  • do produkcji suchych gotowych mieszanek budowlanych.

Po materiał bardzo chętnie też sięgają specjaliści zajmujący się budownictwem z zakresu inżynierii wodnej. Pewne rodzaje kruszywa hutniczego, o odpowiednim składzie i stosownie rozdrobnionego są z bardzo dobrym skutkiem wykorzystywane w rolnictwie jako doskonały nawóz.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że sięganie po kruszywa hutnicze jest de facto także działaniem proekologicznym. Postępując w ten sposób, upiększamy swój krajobraz, gdyż likwidujemy istniejące składowiska hutnicze, a jednocześnie chronimy naturalne złoża skalne przed nadmierną ich eksploatacją.