sprezarka
23 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe to jedne z urządzeń, znajdujących bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu. Te energooszczędne i niezawodne urządzenia, wytwarzające sprężone powietrze, mogą sprężać gazy o różnym ciśnieniu; stąd ich uniwersalność. Wykorzystywane zarówno w przemyśle spożywczym, jak i lotniczym, na dobre zagościły w wielu przedsiębiorstwach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich właściwościom oraz zastosowaniu.

W omawianym urządzeniu proces sprężania gazu następuje przez zmniejszanie się przestrzeni między pracującymi śrubami od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Ważna jest szczelność między obiema śrubami i między śrubami oraz obudową. Dwa rodzaje wirników; wypukły oraz wklęsły, obracając się względem siebie, zmniejszają objętość gazu. W sprężarkach śrubowych można stosować silniki o prędkości stałej lub zmiennej. Przyjrzymy się najpierw ich właściwościom.

Charakterystyka

Sprężarki śrubowe są energooszczędne oraz elastyczne jeśli chodzi o zakres wydajności pracy; bez problemu dostosujemy je do bieżącego zapotrzebowania. Nie wymagają one dodatkowych amortyzatorów sprężynowych, gdyż posiadają łagodny, pozbawiony wibracji rozruch oraz małe, kompaktowe rozmiary. W niektórych urządzeniach zamontowane zostały tłumiki wibracji, pochłaniające wibracje wysokiej częstotliwości.

Rodzaje sprężarek

Wyróżniamy dwa główne rodzaje sprężarek śrubowych: olejowe i bezolejowe. W bezolejowych sprężanie zachodzi dzięki zmniejszaniu się powierzchni pomiędzy dwoma obracającymi się wirnikami, bez uszczelnienia przestrzeni między nimi filmem olejowym. W sprężarkach olejowych natomiast, olej wtryskiwany jest bezpośrednio do komory sprężania. Szeroki wybór omawianych urządzeń znajdziemy u dystrybutora sprężarek Technika Systemów Sprężonego Powietrza, oferującego także serwis tych maszyn.

Zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, sprężarki śrubowe stosowane są w rozmaitych gałęziach przemysłu. W kolejnictwie oraz instalacjach przemysłowych służą do dostarczania sprężonego powietrza do instalacji. W pociągach dodatkowo zapewniają odpowiednie ciśnienie robocze powietrza w poszczególnych układach, w tym w układzie hamulcowym. Sprężarki śrubowe zasilane silnikami wysokoprężnymi doskonale sprawdzają się na budowie, gdzie zasilają sprężonym powietrzem maszyny budowlane. W warsztatach i laboratoriach wykorzystywane są jako kompresory, w przemyśle spożywczym natomiast sprężarki bezolejowe pozwolą na utrzymanie najwyższego stopnia jakości produkcji oraz higieny pracy. Inne gałęzie gospodarki, w których omawiane urządzenie jest szeroko wykorzystywane, to przemysł maszynowy, papierniczy, lotniczy, petrochemiczny, elektroniczny, morski, metalurgiczny, a także farmaceutyczny, wojskowy oraz medyczny.