sól drogowa
15 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie soli drogowej

Kiedy nawierzchnia jest śliska i oblodzona, nie trudno o potknięcie się, groźny upadek, a w efekcie o dotkliwy uraz. Sytuacja jest jeszcze poważniejsza, gdy warstwa lodu znajduje się na jezdni, po której pędzą samochody. Jednak istnieją sposoby, aby skutecznie radzić sobie z takim stanem rzeczy. Wykorzystuje się w tym celu sól drogową, która sprawia, że lód znika z powierzchni drogi.

Sól drogowa – charakterystyka

Sól drogowa to bardzo skuteczna broń do walki z lodem i zamarzniętym śniegiem na drogach. Decydują o tym jej składniki i unikalne właściwości.

Sól ta ma podobny skład do tej, która jest spożywana przez człowieka. Różnica polega na stężeniu tworzących ją związków chemicznych. Zawiera ona zdecydowanie więcej chlorku sodu, a jednocześnie ma znacznie mniej wody. Oprócz tego charakteryzuje się odmiennymi parametrami dotyczącymi ziarnistości. W składzie soli drogowej znajduje się również żelazocyjanek potasowy.

Aby mogła ona zacząć działać, musi mieć kontakt z wodą, czyli z lodem znajdującym się na nawierzchni. Zachodzi wtedy reakcja chemiczna, która sprawia, że zamarznięty śnieg topi się nawet wtedy, gdy słupek rtęci pokazuje wiele stopni poniżej zera.

Skład soli drogowej został opracowany w ten sposób, aby nawet podczas największych mrozów była ona w stanie rozpuścić lód znajdujący się na różnego rodzaju nawierzchniach. Gwarantuje to, że ludzie będą mogli bezpiecznie przemieszać się pieszo lub pojazdami po drogach, które jeszcze przed chwilą były całkowicie oblodzone” – mówi ekspert z firmy BAN-KOR-BET.

Do czego wykorzystuje się sól drogową?

Sól drogowa jest wykorzystywana zarówno w centrum miasta, jak i na przedmieściach, w obiektach użyteczności publiczne czy na terenie prywatnych posesji. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego zawsze warto uzupełnić jej zapas.

W mieście bardzo często można spotkać solarki, które służą do jej rozsypywania na drogach. Osoby zajmujące się utrzymaniem dróg wysypują ją także ręcznie. W tym celu umieszcza się ją w specjalnych pojemnikach znajdujących się w pobliżu jezdni. Sól drogową wykorzystują także dozorcy, których obowiązkiem jest dbanie o stan chodników przylegających do posesji. Stosuje się ją przy wejściach do budynków mieszkalnych, ale także urzędów, ośrodków zdrowia czy szkół. Mają ją w zanadrzu także właściciele domów jednorodzinnych. Służy im ona do likwidacji zamarzniętego śniegu z podjazdów.

Sól drogowa to artykuł przemysłowy, który jest niezbędny do utrzymania odpowiedniego stanu dróg w okresie zimowym. Jej zaletami są skuteczność oraz szybkość działania.