17 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe stosuje się przede wszystkim do zakrycia przerw dylatacyjnych podłóg, jednak posiadają one o wiele więcej właściwości. Odpowiednio dobrane do posadzki i koloru ścian stają się eleganckim wykończeniem wnętrza. Ponadto w listwach przypodłogowych można poprowadzić kable. W ten sposób uniknie się problemów z przewodami w ruchliwych częściach pokoju.

Jaką funkcję pełnią listwy przypodłogowe?

Jak tłumaczy ekspert z firmy Timber Dawid Wojtasik :

Listwy przypodłogowe przede wszystkim pełnią rolę maskującą dla szczelin dylatacyjnych, które powstają między ścianami a podłogą. Ich zakrycie zabezpiecza przed wybrzuszeniami czy wilgocią.

Przy wyborze listew należy pamiętać, aby grubość była wystarczająca, by pokryć najszersze ubytki. Może bowiem zdarzyć się tak, że po zamontowaniu pozostaną szpary, które będą szpecić swoją estetyką. Listwy przypodłogowe także ochraniają ściany przy samej podłodze. Są to szczególnie wrażliwe miejsca na rysy powstałe od odkurzacza lub mopa.

Łatwiejsze okablowanie pomieszczeń

Za listwami przypodłogowymi można ukryć kable, które normalnie rozprowadzone by były po pokoju. Na zewnątrz są one mało estetyczne i zbierają brud, a w przypadku większej ilości przewodów nie trudno o ich poplątanie. Listwy często mają specjalne korytka lub uchwyty, w których bez problemu można je przypiąć. Choć jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, trzeba pamiętać, że kable powinny być odpowiednio długie, aby dało się je poprowadzić przy samych ścianach.

Listwy potrafią zmienić wystrój wnętrza

Chociaż listwy przypodłogowe pełnią wiele praktycznych funkcji, są one także mocnym akcentem dopełniającym wystrój. Odpowiednio dobrany wzór, kolor i materiał mogą sprawić, że w elegancki sposób skomponują podłogę ze ścianami. Listwa w kolorze posadzki sprawi, że pomieszczenie złudnie się powiększy. Niektóre rodzaje drewna mają różnorodną kolorystykę, dlatego w przypadku naturalnej podłogi, może to być efekt trudny do osiągnięcia. Najłatwiejsze do dobrania są drewniane listwy przypodłogowe do posadzki wykonanej z popularnych drzew europejskich. Natomiast przy nietypowych rodzajach drewna, jak również do wyszukanych wzorów paneli, popularne są listwy PCV. Jednak ze względu na swoją sztuczność nie należą one do estetycznych czy ekskluzywnych sposobów wykończenia wnętrz. W ofertach sklepowych można spotkać się także w listwami wykonanymi z aluminium, MDF, czy FLEX. Przed wyborem odpowiedniego materiału warto zapoznać się z produktami różnych surowców i sprawdzić, czy listwy danego typu będą odpowiadały naszym potrzebom.