29 maja 2020

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie blach miedzianych

Miedź to surowiec znany ludzkości i powszechnie wykorzystywany już od wieków, zarówno w swojej czystej formie, jak też jako element stopów, czyli różnego rodzaju brązów i mosiądzu. Wśród produktów z miedzi wyróżnia się między innymi blachy, które znajdują zastosowanie między innymi w branży budowlanej, chemicznej, motoryzacyjnej i wielu innych. Co warto o niej wiedzieć?

Blacha miedziana na dachu

Wysokiej jakości blacha miedziana znajduje zastosowanie między innymi w produkcji pokryć dachowych. Co przemawia za jej stosowaniem?

Tym, co wyróżnia blachę miedzianą jest jej bardzo wysoka trwałość – mówi przedstawiciel firmy SSWŻywotność dachu z blachy miedzianej szacowana jest na około 300 lat, stąd też bardzo często można je spotkać na starych budynkach. Kolejną istotną właściwością miedzi jest to, że w wyniku utleniania pokrywa się ona cienką powłoką o zielonkawym kolorze, czyli tak zwaną patyną. Warstwa patyny z kolei pełni dwie funkcje. Po pierwsze – chroni znajdujące się pod nią warstwy materiału przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym, czyli przede wszystkim wilgocią. Dzięki temu blacha nie ulega niszczeniu. Dachu miedzianego nie trzeba zatem pielęgnować, ani pokrywać specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, co znacznie obniża koszty jego eksploatacji. Po drugie – warstwa patyny nadaje dachowi szlachetnego, zabytkowego wygląda. Takie pokrycie będzie ozdobą każdego eleganckiego domu utrzymanego w klasycznym stylu.

Inne zastosowania blachy

Blach miedziana znajduje również inne zastosowania, nie tylko w produkcji pokryć dachowych, ale również w wielu branżach przemysłowych – między innymi motoryzacji, elektrotechnice, chłodnictwie oraz produkcji chemicznej. Szerokie możliwości wykorzystania wynikają między innymi z takich cech miedzi jak:

  • Bardzo dobre parametry przewodzenia energii elektrycznej i termicznej.
  • Wysoka podatność na obróbkę, zarówno na ciepło, jak i na zimno – łatwość obróbki sprawia, że produkcja elementów z blachy miedzianej jest stosunkowo tania.
  • Duża odporność na czynniki zewnętrzne, taki jak wilgoć czy obecność czynników chemicznych oraz brak konieczności konserwacji elementów z blachy.

Przykładem zastosowania blach miedzianych w przemyśle jest użycie jej w organizacji stanowisk roboczych w fabrykach, a także wykorzystanie w produkcji elementów instalacji przemysłowych. Nie bez znaczenia w wykorzystaniu miedzi jest również fakt, że materiał ten odznacza się wysoką podatnością na proces recyklingu. Zużyte elementy z miedzi można bez większego problemu odzyskać i wykorzystać ponownie w procesie produkcyjnym bez tracenia jej cennych właściwości.