12 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Właściwości folii termokurczliwej

Wśród wielu materiałów pakowych, folia bez wątpienia znajduje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o popularność i możliwości zastosowania. Jednak folia folii nierówna – choć wszystkie posiadają pewne cechy wspólne, to niektóre z jej rodzajów wyróżniają się na tle reszty. Takim przypadkiem jest między innymi folia termokurczliwa. Czym ona jest, co ją charakteryzuje, gdzie znajduje zastosowanie?

Folia termokurczliwa – co to takiego?

Folią termokurczliwą nazywamy tworzywo wytwarzane z LDPE – polietylenu o małej gęstości. Jak łatwo można się domyślić po jego nazwie, główną cechą tego materiału jest fakt, że pod wpływem podwyższonej temperatury zaczyna się on kurczyć, a więc zmniejszać swoją objętość. Dzięki temu możemy uzyskać opakowanie, które ściśle przylega do produktu – wykorzystywane jest to między innymi do konfekcjonowania produktów w zgrzewkach (np. w przypadku butelek plastikowych lub puszek), jak również pakowaniu pojedynczych, większych egzemplarzy.

Charakterystyka folii termokurczliwej

Wiemy już, jak działa folia termokurczliwa – po zmniejszeniu swojej objętości pod wpływem ciepła tworzy ona bardzo szczelne opakowanie, zapewniające stabilność znajdującym się w nim produktom. Jakie cechy poza tym posiada folia termokurczliwa?

Przede wszystkim jest ona tworzywem bardzo wytrzymałym – mówi przedstawiciel firmy KagenFol – Przebicie jej lub rozdarcie zazwyczaj wymaga użycia sporej siły lub użycia ostrego narzędzia. Dzięki temu zapakowane w nią produkty możemy swobodnie przenosić, bez ryzyka że będą się swobodnie przemieszczać i wypadać z opakowania. Oczywiście, im grubsza folia, tym większa jest jej odporność na uszkodzenia.

Drugą ważną cechą foli termokurczliwej jest jej nieprzepuszczalność – to sprawia, że może ona być wykorzystana do tworzenia bardzo szczelnych, nieprzepuszczających wilgoci i zanieczyszczeń opakowań produktów wrażliwych na tego typu czynniki. Opakowania z folii termokurczliwej są ponadto bardzo lekkie, więc nie wpływają w znaczącym stopniu na wagę zapakowanych w niej produktów (co jest szczególnie istotne w czasie transportu). Duża wszechstronność, niewielka cena oraz możliwość przetworzenia w procesie recyklingu to kolejne istotne walory tego materiału.

Zastosowanie folii termokurczliwe

Ze względu na swoje unikatowe właściwości folia termokurczliwa znajduje zastosowanie jako materiał pakowy w wielu różnych branżach – od spożywczej, przez motoryzacyjną i kosmetyczną, kończąc na budowlanej i instalatorskiej.