16 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Właściwości drutów odgromowych

Czy wiesz, że błyskawice potrafią ogrzać powietrze nawet do 30 tys. stopni Celsjusza? Burze są nieobliczalne – uderzenie pioruna nawet około 2 km od Twojego domu i tak może wyrządzić szkody na jego terenie. Dlatego tak ważne są wysokiej jakości instalacje odgromowe. To niewielki wydatek za cenę bezpieczeństwa, który zapewnia komfort psychiczny na całe życie. Niezbędnym elementem systemu są druty odgromowe. Jaką odgrywają rolę w instalacji?

Druty odgromowe – dlaczego są niezbędne?

Druty odgromowe to podstawowe komponenty wszystkich instalacji odgromowych. Pełnią funkcję zwodu poziomego i pionowego, a czasami zwodu odprowadzającego. W połączeniu z niektórymi metalowymi elementami odpowiadają za bezpośrednie przyjęcie wyładowań piorunowych i przeniesienie ich do gruntu. Tak więc w dużej mierze to dzięki obecności drutów pioruny nie wyrządzają one żadnej szkody Twojemu budynkowi. Zazwyczaj montuje się je wzdłuż kalenicy, a także na krawędzi dachu. W ten sposób powstaje siatka zwodów.

Jaki drut odgromowy wybrać?

W świetle powyższego nie da się ukryć, że druty odgromowe odpowiadają za bezpieczeństwo, dlatego tak ważny jest ich przemyślany wybór. Na rynku można znaleźć przede wszystkim wykonane te ze stali ocynkowanej lub miedzi. Coraz popularniejsze są również druty z aluminium. Spotkasz je w przeróżnych wersjach – występują najczęściej w średnicach 8 lub 10 mm i są pakowane w krążki. Ważne jednak, by były zgodne z normami odgromowymi.

Drut stalowy ocynkowany cechuje się solidnością i wysoką przewodnością. Nie jest drogi, dlatego może sobie na niego pozwolić każdy. Druty z aluminium wykazują się zaś znaczną odpornością na korozję i znakomicie przewodzą prąd piorunowy. Są również łatwe w montażu. Wersja miedziana ma bardzo dobre właściwości elektryczne i nie rdzewieje. Coraz chętniej jest wybierana przy obiektach historycznych i sakralnych.

W sklepach można spotkać jeszcze inne typy drutów – w tym ze stopu aluminium w polwinicie, które są przeznaczone pod tynki. Warto zasięgnąć porady specjalisty i zapytać, które się najlepiej sprawdzą w Twoim przypadku.

Dlaczego instalacje odgromowe są tak ważne?

Montaż nowoczesnych instalacji odgromowych to wybór odpowiedzialnych osób. Zabezpieczają dom nawet w 98 proc. w zależności od klasy LPS. Jak mówi specjalista z firmy Gromtor, są gwarancją komfortu psychicznego i wysokiego bezpieczeństwa. Dzięki nim nie musisz się martwić o swój dom i życie – w tym bliskich. Inwestycja w ochronę i spokojne życie zawsze się zwraca z nawiązką.

Ponadto unikasz uszkodzenia instalacji elektrycznych, sprzętów RTV i AGD, jak i pożaru. Czasami bywa też, że ubezpieczyciel nie obejmuje uszkodzeń od piorunów w polisie. Wtedy można nie otrzymać żadnego odszkodowania. Po co więc się narażać na same katastrofalne konsekwencje, jeśli instalacja pozwoli Ci ich uniknąć?