Prawidłowa wilgotność powietrza w zakładach przemysłowych
10 września 2019

Kategoria:
Inne

Wilgotność powietrza a BHP w zakładach przemysłowych

Nie tylko temperatura czy odpowiednie przystosowanie pomieszczeń mają wpływ na efektywność produkcji i komfort personelu. W zakładach przemysłowych równie ważny jest poziom wilgotności. Wpływa on na samopoczucie pracowników, ale jest też ważny dla maszyn i sprzętów, gdyż zapewnia ich optymalną wydajność. Jaka wilgotność powietrza powinna panować na hali produkcyjnej? Jak można na nią wpływać?

Wilgotność na hali produkcyjnej a przepisy

Ani zbyt wysoki, ani zbyt niski poziom wilgotności nie jest odpowiedni dla ludzkiego organizmu. O tym, jaka wilgotność powinna panować w budynkach niemieszkalnych, mówi Polska Norma PN-EN 13779:2008. Zgodnie z nią, jeżeli temperatura w pomieszczeniu wynosi 20 – 26° C, to wilgotność powinna kształtować się na poziomie od 30 do 70%. Uważa się jednak, że optymalne środowisko, w którym człowiek czuje się najlepiej, ma wilgotność w granicach 40%-60%.

Mimo że przepisy BHP nie odnoszą się jasno do poziomu wilgotności w zakładach przemysłowych, to warto zwrócić uwagę na zapis znajdujący się Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Mówi on o tym, że w miejscu pracy powinna być zapewniona odpowiednia wymiana powietrza, wynikająca między innymi z bilansu ciepła i wilgoci. Oznacza to, że pracodawca musi zadbać o należyte, komfortowe warunki do pracy.

Suche powietrze to częsty problem na halach produkcyjnych. Zagrożone jest wtedy zdrowie personelu, który narażony jest na problemy z oddychaniem czy nasileniem się objawów alergii. Ponadto niski poziom wilgotności nie sprzyja wydajności procesów produkcyjnych” – mówi fachowiec z firmy SYNAPO.

W jaki sposób można zwiększyć poziom wilgotności powietrza?

Jeżeli poziom wilgotności jest zbyt niski, a powietrze jest bardzo suche, trzeba szybko wdrożyć skuteczne rozwiązania. Przedsiębiorca musi mieć na uwadze dobro personelu, jak i efektywność pracy na hali produkcyjnej.

Doskonałym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza jest montaż nawilżaczy na sprężone powietrze. Sprężarka w pomieszczeniach, w których została zamontowana, wytwarza mgłę wodną. Woda rozbita na niezwykle małe kropelki jest dostarczana do wnętrza budynku przez specjalne dysze mgłowe. Instalacja takiego systemu nawilżania błyskawicznie podnosi wskaźnik wilgotności, a co za tym idzie komfort w hali produkcyjnej. Z rozwiązania tego może korzystać wiele rodzajów zakładów przemysłowych. Nawilżacze świetnie sprawdzą się w przedsiębiorstwach meblarskich, lakierniach, przemyśle tekstylnym czy też elektrycznym.