25 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Wentylatory promieniowe w przemyśle

Wentylatory przemysłowe mają kilka najważniejszych zadań. Wśród nich znajdują się takie czynności jak tłoczenie oraz zasysanie zanieczyszczonego powietrza w zakładach produkcyjnych, ale również w obiektach użyteczności publicznej. Stosuje się je we wszystkich miejscach, w których konieczne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza oraz oczyszczanie go z zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że wentylatory przemysłowe należy odpowiednio dobrać do specyfiki zakładu.

Wentylatory w przemyśle – klasyfikacja

W zależności od specyfiki danego obiektu produkcyjnego czy usługowego konieczne jest dopasowanie odpowiedniego wentylatora do procesu, jaki będzie wykonywał. W oparciu o tę zasadę wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje wentylatorów:

  • promieniowe,
  • osiowe,
  • strumieniowe,
  • oddymiające.

Czym są wentylatory promieniowe, które wykorzystuje się w przemyśle?

Wentylatory promieniowe bardzo często określane są mianem dmuchaw. Budowa urządzenia jest niezwykle prosta. Główną część stanowi silnik elektryczny, który napędza elementy odpowiedzialne za cyrkulację powietrza. Określenie wentylatora – promieniowy – wzięło się od kierunku, w jakim następuje przepływ powietrza wychodzącego – będącego wynikiem ruchu elementu wirującego.

Specjalista z firmy KLIMAWENT S.A. zauważa:

Wentylatory promieniowe, dzięki specyfice swojej pracy, wykorzystywane w przemyśle lekkim oraz ciężkim. Dzięki kierunkowemu przetłaczaniu powietrza montowane są na dwa sposoby – część wentylatorów odpowiedzialna jest za wtłaczanie świeżego powietrza wewnątrz pomieszczenia, natomiast druga połowa odpowiada za wytłaczanie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz oraz filtrowanie go.

Warto zaznaczyć, że wentylatory promieniowe w zależności od przemysłu, mogą posiadać zróżnicowany rodzaj napędu, który umożliwia ich efektywną pracę. W przypadku przemysłu ciężkiego stosuje się najczęściej modele z napędem:

  • pasowym,
  • sprzęgłowym.

W przypadku przemysłu lekkiego stosuje się wentylator z napędem bezpośrednim. Wykorzystywane są one wówczas w trzech podstawowych sytuacjach – w oczyszczaniu powietrza, schładzaniu pomieszczeń oraz ich osuszaniu. Jednak równie często wykorzystywane są do oddymiania pomieszczeń.

Wentylatory promieniowe w przemyśle – czy konieczne jest ich stosowanie?

Specjaliści nie mają co do tego wątpliwości – wentylatory promieniowe powinny być stosowane w przemyśle. Dzięki nim możliwe jest nie tylko oczyszczanie zanieczyszczonego powietrza. Służą również do osuszania pomieszczeń, czy zapewnienia odpowiedniej temperatury wewnątrz hal produkcyjnych. Dzięki dostępowi do nowoczesnych modeli – posiadających różne parametry techniczne – możliwe jest ich odpowiednie dopasowanie do każdego zakładu produkcyjnego, czy innego obiektu użyteczności publicznej. Właściwe dobranie wentylatora jest niezwykle istotne i może mieć kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego działania.