instalacje gazowe
11 kwietnia 2016

Kategoria:
Inne

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zamontować instalację gazową?

Montaż instalacji gazowej jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w samochodach osobowych. Przyczyny takiego stanu rzeczy są zrozumiałe – napęd na płynny gaz oznacza znaczną oszczędność w stosunku do tradycyjnego zasilania benzynowego. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice napędu LPG i wymaganiom technicznym, jakie stoją przed autem, aby system ten faktycznie się opłacał.

Kiedy LPG opłaca się najbardziej?

Fenomen napędu na płynny gaz polega na tym, że im więcej jeździmy, tym więcej oszczędzamy – tłumaczy specjalista z zakładu AUTO GAZ ŚLĄSK. Oszczędność odczuwają zatem przede wszystkim ci, którzy dużo jeżdżą na co dzień oraz ci kierowcy, którzy najdotkliwiej odczuwali koszty napędu benzynowego poruszając się po mieście.

Jaki silnik pod LPG?

Pierwsze instalacje gazowe projektowano z myślą o autach gaźnikowych, jednak kolejne generacje instalacji LPG znacznie poszerzyły możliwości gazu. Obecnie obok tradycyjnych systemów pod- i nadciśnieniowych, na porządku dziennym jest montaż instalacji wielopunktowych, a przede wszystkim systemów zasilania gazowego najnowszej generacji, czyli instalacji wtrysku sekwencyjnego.

A zatem system zasilania LPG montuje się głównie w silnikach benzynowych, zarówno gaźnikowych, jak i z jedno- oraz wielopunktowymi układami wtryskowymi.

Stan auta przed instalacją LPG

Warto pamiętać o tym, że przejście na gaz nie jest rozwiązaniem problemów z silnikiem, który słabo radzi sobie na napędzie benzynowym – ostrzega ekspert z warsztatu AUTO GAZ ŚLĄSK. Dlatego zanim podejmiemy się montażu instalacji gazowej, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego przeglądu stanu technicznego  pojazdu.

Przebieg auta nie ma większego wpływu na decyzję o montażu napędu LPG. Również drobne usterki nie zmuszają do rezygnacji z tego pomysłu. Niemniej, poważniejsze problemy, np. z kompresją stanowią już poważne przeciwwskazanie.