25 września 2017

Kategoria:
Inne

Co warto wiedzieć zamawiając Internet?

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez Internetu. Za pośrednictwem sieci mamy dostęp do rozrywki, ale jest to również ważne narzędzie komunikacji i pracy, a także duże udogodnienie w codziennym życiu, dzięki któremu możemy łatwiej robić zakupy czy załatwiać sprawy urzędowe. Nic więc dziwnego, że dostawcy Internetu nie narzekają na brak klientów. Na co zwracać uwagę korzystając z ich usług?

Szybkość i jakoś połączenia

Aby móc w pełni wykorzystać możliwości, jakie współcześnie daje Internet, wybrane łącze powinno zapewniać szybki transfer danych i wysoką jakość ich odbioru. Oglądanie filmów, odtwarzanie muzyki, przesyłanie wielu plików – te i wiele innych czynności, które codziennie wykonujemy za pośrednictwem sieci, wymaga szybkiego połączenia internetowego.

W tym zakresie najlepiej sprawdza się łącze światłowodowe, które gwarantuje szybki transfer danych, a więc pozwala na sprawne ściąganie plików i oglądanie multimediów, a także gwarantuje wysoką jakość połączeń w komunikatorach internetowych. – Tłumaczy przedstawiciel Telewizji Jambox Dobre połączenie internetowe to szybkie przesyłanie danych, brak zakłóceń, opóźnień i przerywania transmisji. Przed skorzystaniem z usług danego dostawcy Internetu warto upewnić się, jaką ilość pobieranych i wysyłanych danych obejmuje dana oferta. Jeśli korzystamy z oferty limitowanej, zwróćmy uwagę nie tylko na proponowane wielkości transferu, ale także na oznaczenie jednostek. Istotną kwestią jest tu rozróżnienie pomiędzy megabitami a megabajtami – te pierwsze odnoszą się bowiem do mniejszych wartości. Najkorzystniejszym rozwiązaniem są usługi gwarantujące brak limitów. Pamiętajmy jednak, że nawet nielimitowany transfer danych może wiązać się z innymi ograniczeniami, np. związanymi z lokalizacją czy czasem korzystania, a nawet warunkami pogodowymi, jak to bywa w przypadku Internetu mobilnego. Prędkość Internetu warto oczywiście dopasować do swoich indywidualnych preferencji – jeśli często podróżujemy i korzystamy z sieci niezbyt często oraz używamy go tylko do podstawowych czynności, to w takiej sytuacji oferta Internetu mobilnego z ograniczonym transferem może być dobrym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku – jeśli za pośrednictwem sieci pracujemy i korzystamy z niego w domu czy w biurze, wtedy warto rozważyć internet światłowodowy.

Dodatkowe udogodnienia

Transfer danych to nie jedyne kryterium, na które warto zwrócić uwagę zamawiając usługi internetowe. Warto przyjrzeć się możliwościom technicznym i udogodnieniom oferowanym przez dostawcę Internetu. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość korzystania z sieci przez różne urządzenia, nie tylko komputer czy telefon. Okazuje się bowiem, że coraz więcej nowoczesnych domowych sprzętów, takich jak tablety, laptopy czy telewizor, również potrzebuje połączenia z Internetem. W takiej sytuacji szybkie łącze szerokopasmowe jest niezastąpione. Jeśli chętnie korzystamy np. z telewizji, warto przyjrzeć się ofertom łączonym, czyli tzw. pakietom obejmującym dostęp do kanałów telewizyjnych i Internetu, gdyż często są one bardziej opłacalne niż korzystanie z osobnych usług. Ponadto opcje pakietowe często obejmują również dodatkowe udogodnienia, np. programy antywirusowe. Pamiętajmy jednak, że podstawą przy zamawianiu jakichkolwiek usług, również internetowych, jest dokładne zapoznanie się z umową i regulaminem usług.