27 marca 2017

Kategoria:
Inne

Co warto wiedzieć o filtrach przemysłowych?

Nowoczesny przemysł musi sprostać coraz bardziej wyśrubowanym wymaganiom i stale zaostrzanym normom pod względem ilości wytwarzanych zanieczyszczeń: dwutlenku węgla, pyłów, toksyn. W przestrzeganiu tych rygorów sprzymierzeńcami są producenci filtrów przemysłowych, którzy oferują zaawansowane technologicznie metody filtrowania rozmaitych substancji.

Typy filtrów przemysłowych

Ile typów zanieczyszczeń, tyle typów filtrów. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym ich rodzajom. Za przykład posłuży nam oferta firmy ITC Eco. Znajdujemy w niej cztery kategorie odpowiadające czterem rodzajom filtrów. Są to: filtry workowe, patronowe, do klimatyzacji i wentylacji oraz filtry ceramiczne.

Filtry workowe cieszą się największą popularnością. Służą do redukowania ilości pyłów poprodukcyjnych. Wykonuje się je z włóknin igłowych, które zatrzymują drobiny i zabezpieczają przed ich zawisaniem w atmosferze. Znajdują zastosowanie m.in. w odkurzaczach przemysłowych, urządzeniach czyszczących oraz wytwórniach mas bitumicznych.

Filtry patronowe stanowią alternatywę dla workowych. Cechuje je większa powierzchnia filtracji, a więc wyższa wydajność; zachowane są przy tym niewielkie rozmiary. Wykonane najczęściej z poliestru, a wykorzystywane w spawalniach, odlewniach i galwanizerniach do np. odpylania farb proszkowych.

Filtry do klimatyzacji i wentylacji mogą występować w różnych wariantach: filtry kieszeniowe, filtry kasetonowe, kompaktowe i absolutne (HEPA).

Filtry do zadań specjalnych

Filtry ceramiczne sprawdzają się w bardzo trudnych warunkach, takich jak procesy przemysłowe z udziałem kwasów i zasad o dużym stężeniu. Używa się ich także tam, gdzie inne filtry nie wchodzą w grę z uwagi na wysokie temperatury. Redukują emisję pyłów, a ponadto skutecznie pomagają w odzyskiwaniu cennych surowców (metale, minerały).

Wytwarza się je z włókiem formowanych ciśnieniowo. Liczne gałęzie przemysłu doceniły możliwość pracy filtra w wymagających warunkach, niewielką masę przy jednoczesnej trwałości i elastyczności oraz przede wszystkim – wyjątkową skuteczność filtracji.