4 września 2017

Kategoria:
Inne

Gdzie warto stosować powłoki antygraffiti?

Obecnie istnieje co najmniej kilka metod walki z napisami na murach i ścianach. Najprościej jest je po prostu zamalować – jednak jest to działanie po fakcie. Tymczasem okazuje się, że nieestetycznym malowidłom można skutecznie zapobiegać. Rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych powłok antygraffiti, które usuwają zanieczyszczenia i uniemożliwiają ich powstawanie w przyszłości.

Charakterystyka dobrej powłoki antygraffiti

Dobrze wybrana powłoka antygraffiti, jak np. ta produkowana przez firmę PHSC Chemicals z Poznania, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed aktami wandalizmu. Dzięki takiemu preparatami można ochronić ściany i mury budynków, obiektów inżynierskich i innych elementów infrastruktury drogowo-miejskiej. Powłoki nie są drogie, a ich stosowanie może się bardzo opłacić. Mury i ściany pokryte powłokami antygrafitti w dużym stopniu utrudniają wykonywanie na nich rysunków. Lakiery antygraffiti są nieprzywierające i adhezyjne, a więc aplikowane na nie farby ściekają, a linie się rozmywają, co zwykle zniechęca wandali przed dalszym malowaniem.

Poza tym preparaty tego rodzaju dość dobrze radzą sobie z usuwaniem istniejących już rysunków wykonanych przy pomocy farb i lakierów akrylowych, olejnych, poliwinylowych, ftalowych, poliuretanowych i wielu innych. Sprawdzają się na wielu powierzchniach: drewnianych, kamiennych, stalowych i wielu innych.

Gdzie można je stosować?

Powłoki antygraffiti stosować można na budynkach i obiektach budowlanych o różnym przeznaczeniu. W każdym jednak przypadku będzie to rozwiązanie o wiele tańsze niż odnawianie zniszczonej już ściany. Preparaty dostępne na rynku nie są zbyt trudne w aplikacji – nanosi się je pędzlem, wałkiem lub natryskowo na oczyszczoną wcześniej powierzchnię, a więc tak samo, jak zwykłe farby; Przy tym środki antygraffiti są całkowicie bezpieczne, bo nie zawierają węglowodorów alifatycznych i rozpuszczalników chlorowych. Stosować je można również po wewnętrznej stronie murów.

Zabezpieczają nie tylko przed graffiti

Co ciekawe, powłoki antygraffiti zapewniają też lepszą izolację ścian i murów, co przekłada się na lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, Pokryte nimi elementy infrastruktury stają się więc o wiele trwalsze. W sklepach preparaty antygraffiti dostępne są w formie trwałej, półtrwałej oraz traconej. Te ostatnie wykorzystują metodę t tzw. traconej powłoki, która ulega rozpadowi wraz z usuwaną farbą. Najdłużej na murach utrzymują się preparaty trwałe, najlepsze są w stanie wytrzymać nawet 20 lat i 100 cykli zmywania graffiti.