5 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Czy i gdzie warto kupować używane maszyny rolnicze

Nowoczesne maszyny rolnicze, które ułatwiają ciężką pracę na roli i zapewniają wydajność, to bardzo duży wydatek. Bez nich jednak nie ma mowy o życiu z prowadzenia gospodarstwa. Maszyny muszą być dobrane ściśle do potrzeb i charakteru prowadzonej działalności rolnej. Maszyny rolnicze w dobrych cenach da się kupić! Najłatwiej zrobić to na rynku wtórnym.

Problemy z nabyciem maszyn rolniczych

Polskie rolnictwo jest bardzo rozdrobnione, ale też urozmaicone. Znaczna część gospodarstw dysponuje niewielkim areałem, a przez to generuje proporcjonalnie niewielkie zyski. Tymczasem koszty maszyn często przekraczają możliwości małych gospodarstw rolnych, które bez wsparcia technologicznego tracą wydajność i podupadają. Stąd paląca potrzeba doposażania się drobnych rolników w nowoczesny sprzęt, aby zachować rentowność uprawy roślin i chowu zwierząt.

Niektórzy rolnicy decydują się na kredyt lub leasing, aby sfinansować zakup np. nowego ciągnika. Niestety, nie wszystkich na to stać, nie każdy też chce wchodzić w zażyłe relacje z bankiem na kilka lub nawet kilkanaście lat. Nowy ciągnik to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku kombajnów do zboża rozpiętość cenowa jest jeszcze większa. Z tej przyczyny rolnicy często muszą zadowalać się używanymi maszynami.

Czy warto kupować używane maszyny rolnicze?

Używane maszyny rolnicze są znacznie bardziej przystępne cenowo, jednak ich zakup – jak zawsze przy używanych pojazdach – jest obarczony pewnym ryzykiem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach, które uchronią nas przed kolejnymi kosztami związanymi z nietrafionym zakupem.

Przede wszystkim należy sprawdzić stan techniczny oraz zwrócić uwagę na licznik motogodzin, który także jest istotną sugestią co do kondycji maszyny. Idealnie jest, gdy znajdzie się pewny i zaufany sprzedawca. Godną polecenia giełdą używanych maszyn rolniczych jest www.agromix.agro.pl. Można tam znaleźć zarówno drobne, jak i imponujące rozmiarami oraz możliwościami maszyny, a także pojazdy, bez których nie ma efektywnej pracy na roli.