11 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Wały ślimakowe do rozrzutnika – innowacja, która usprawni pracę

Rozrzutnik obornika jest maszyną rolniczą, która znajduje swoje zastosowanie przy dystrybucji nawozu na polu. Służy bowiem do rozwożenia, rozdrabniania oraz równomiernego rozrzucania obornika na polu. Aby dobrze wykonywał on wspomniane zadania, potrzebuje odpowiednio dobranych i efektywnych części, wśród których znajdują się m.in. wały, zwane również bębnami. W naszym artykule przedstawiamy krótką charakterystykę innowacyjnych wałów ślimakowych.

Czym jest rozrzutnik obornika?

Rozrzutnik to tak naprawdę skrzynia (jedno- lub dwuosiowa) z przenośnikiem podłogowym. Powstał jako jednostka napędzana mechanicznie przez konie. Obecnie w przemieszczaniu się po polu niezbędny jest ciągnik rolniczy lub pojazd terenowy. W trakcie swojej pracy adapter, czyli zespół noży oparty na specjalnych wałach, jest napędzany wałem odbioru mocy lub silnikiem hydraulicznym. W ten sposób obraca się, rozdrabnia i rozrzuca obornik po polu.

Rozrzutniki jednoosiowe i tandem

W przypadku rozrzutnika jednoosiowego (maszyna o pojemności 2,5-3,5 tony) w konstrukcji wyróżnia się poziomy aparat wysiewający, który zawiera dwa wały, najczęściej różnego rodzaju, o innych cechach. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że wał łopatkowy lepiej nadaje się do rozdrabniania obornika, natomiast wał ślimakowy zwiększa zasięg rozrzutnika ze swoją ścieżką przejazdu. Na rynku dostępne są także rozrzutniki typu tandem, które są bardziej profesjonalne – mają większy kąt i zasięg wysiewania gnoju. Ich pojemność wynosi ok. 6-8 ton, a układ przekładni aparatu jest znacznie bardziej skomplikowany.

Cechy innowacyjnych wałów ślimakowych

Jak już wspominaliśmy, wały ślimakowe są elementem zespołu noży, które służą do rozdrabniania i rozrzucania obornika po polu. Dzięki spirali żmijce są bardziej funkcjonalne w porównaniu do standardowych wałów kątownikowych. Ich innowacyjność sprawia, że praca przy dystrybucji nawozu na polu jest bardzo wygodna i sprawna. Większość rolników, korzystających z wałów ślimakowych w swoich rozrzutnikach, twierdzi, że nie zamieniliby tych elementów na inne – grzebieniowe lub z kątownikiem. Warto dbać o te części, a jeżeli już przyjdzie do wymiany, robić to u uznanych dostawców sprzętu rolniczego.

W naszej ofercie posiadamy ślimakowe wały do rozrzutnika, chwalone przez wielu użytkowników. Można je zamówić bezpośrednio w firmie lub poprzez naszą stronę ofertową na portalu Allegro – wyjaśnia specjalista z firmy Akmet, która specjalizuje się w produkcji części zamiennych do maszyn rolniczych, a także burt do przyczep rolniczych i rozrzutników.