16 stycznia 2017

Kategoria:
Inne

Wady i zalety nagrobków z marmuru

Krótka charakterystyka marmuru

Marmur jest skałą metamorficzną, która powstaje wskutek przeobrażenia wapieni w głębi Ziemi pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury wynoszącej ok. 500-700°C. Jest to ceniony materiał budowlany, która wydobywa się przy użyciu różnych urządzeń tnących. W Polsce jego źródła ulokowane są w Sudetach, głównie w Masywie Śnieżnika.

Jakimi cechami wyróżnia się marmur?

Z racji swoich niektórych cech marmur wykorzystywany jest również w architekturze oraz rzeźbiarstwie. Chodzi o bogatą paletę barw, naturalne faktury oraz ciepłe i pastelowe odcienie. Łatwo jest go również komponować z innymi materiałami, które stanowią elementy nowoczesne aranżacji. Kamieniarze widzą w nim bardzo dobry materiał na posadzki, ściany, elewacje, schody, parapety oraz nagrobki. Marmur kojarzony jest z naturą o finezyjnym i przyjaznym dla człowieka charakterze – wybierają go ludzie dążący do uzyskania harmonii w swoim otoczeniu.

Jakie są niedogodności w użytkowaniu marmuru?

Nagrobki marmurowe w zależności od struktury, koloru oraz miejsca pochodzenia mogą okazać się tańsze niż ich odpowiedniki wykonane z granitu, jednakże są od nich mniej odporne. Polski klimat również nie sprzyja utrzymaniu w czystości nagrobków marmurowych, ponieważ szybko matowieją i ulegają przebarwieniu. Pomniki wykonane z tego materiału powinny być okresowo czyszczone. Ponadto, są one wrażliwe na zabrudzenia z rozlanych zniczy. Wszystkie te niedogodności są jednak niwelowane przez duże walory estetyczne. W szczególności czarny marmur prezentuje się okazale na dużych cmentarzach – zauważa właściciel zakładu pogrzebowego z Wrocławia, który posiada szeroką ofertę pogrzebową, która obejmuje m.in. sprzedaż pomników oraz nagrobków.