skanowanie czipa u psa
19 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

W jakim celu czipuje się psy i koty?

Czipowanie w szczególności kotów i psów jest obowiązkiem właścicieli w wielu miejscach na świecie, niestety na terenie Polski wciąż nie obowiązuje takie prawo. Niemniej jednak, dla bezpieczeństwa zwierzaka i komfortu psychicznego właściciela, warto rozważyć wszczepienie czipa. Oczywiście zdarza się, że w sytuacji zaginięcia pupil sam wróci do domu, ale co jeśli został skradziony? Dzięki obecnej technologii możemy zaoszczędzić sobie nie tylko zmartwień, ale także zwiększyć szansę na odnalezienie naszego zwierzaka.

Jak działa czip?

Wiele osób wciąż zastanawia się, czy czip działa tak samo jak GPS. Jego działanie jednak pozostaje na zupełnie innej zasadzie. Przede wszystkim, czipowanie to jedna z najskuteczniejszych metod identyfikacji zwierząt. Żadna inna metoda nie daje takiej skuteczności, np. tak jak w przypadku założenia obroży z numerem telefonu opiekuna, skąd mamy pewność, że pupil jej nie zdejmie albo nie zgubi? W przypadku czipa nie ma takiej możliwości. Zabieg czipowania w swojej ofercie posiada już większość gabinetów weterynaryjnych. Polega on na nieinwazyjnym wprowadzeniu mikroprocesora pod skórę zwierzęcia, na którym znajduje się numer identyfikacyjny kompatybilny z danymi właściciela. Odczytywany może zostać za pomocą specjalnego skanera, który w swoim asortymencie powinny posiadać przychodnie weterynaryjne, schroniska i Straż Miejska.

Jak wygląda cały zabieg?

Zarówno w przypadku kota, jak i psa zabieg wygląda bardzo podobnie. Odbywa się w gabinecie weterynaryjnym pod opieką lekarza weterynarii. Samo wykonanie jest stosunkowo szybkie, ponieważ trwa tylko kilka minut. Czip składa się z układu scalonego i anteny, a dodatkowo ochrania go specjalna kapsuła wykonana z materiału obojętnego dla organizmu zwierząt. W związku z tym nie wywoła on żadnych reakcji alergicznych, ani nieprzyjemnych skutków ubocznych. Na powierzchni czipa znajduje się 15-cyfrowy numer identyfikacyjny zwierzęcia, a jego wielkość jest podobna do ziarenka ryżu. Weterynarz za pomocą strzykawki fabrycznie wyposażonej w czip, wprowadza ją w określone miejsce pod skórę zwierzaka. W przypadku psów i kotów najczęściej jest to kark lub okolice łopatek. Zabieg wygląda bardzo podobnie do wykonania rutynowego szczepienia i nie powoduje dużego dyskomfortu dla pupila. Po wykonaniu implantu zwierzę nawet nie czuje obecności ciała obcego w organizmie.

W szczególności ważne jest, aby od razu po zabiegu wprowadzić do bazy danych właścicieli numer identyfikacyjny czipu. Za pomocą specjalnego skanera urządzenie połączy się z mikroprocesorem wszczepionym pod skórą pupila, a następnie dzięki bazie danych pozwoli na szybkie powiązanie właściciela z zaginionym zwierzakiem – jak podkreśla lek. wet. Ewa Charchut.

Co więcej, prawidłowo wykonany zabieg daje pewność, że mikroprocesor będzie pełnił swoją funkcję latami.

Jakie zalety ma czipowanie zwierząt?

Czipowanie nie tylko zapewnia komfort związany ze zwiększeniem szansy na odnalezienie naszego pupila, ale także może zapobiec innym sytuacjom wynikającym z zaginięcia. Zagubiony zarówno pies, jak i kot może być zaatakowany przez inne zwierzęta, a co więcej w sytuacji stresu istnieje ryzyko nieumyślnego wtargnięcia na ruchliwą drogę. Gdy zwierzak zostanie odnaleziony i przekazany do odpowiednich służb, wszczepiony czip przyspieszy proces powiązania numeru na czipie z numerem opiekuna i tym samym pozwoli na szybszy i bezpieczny powrót do domu, co z pewnością zmniejszy stres nie tylko właściciela, ale i zwierzaka. Zabieg czipowania jest także popularny wśród właścicieli zwierząt rasowych. Koszt zarówno psa, jak i kota z rodowodem pozostaje znacząco wyższy, a co za tym idzie, te zwierzęta są bardziej narażone na kradzież i nielegalny handel. W sytuacji sprzedaży za pomocą czipa można sprawdzić zgodność danych zwierzaka z danymi sprzedawcy. Gdy okażą się one błędne, jest duża szansa na zidentyfikowanie prawdziwego właściciela, a tym samym zapobieżenie nielegalnej sprzedaży. A jaką rolę czip pełni w sytuacji, kiedy chcemy wybrać się z naszym psem w daleką podróż? Czipowanie jest nieodłącznym elementem starania się o psi paszport. Warto wtedy zdecydować się na urządzenie, które spełnia normy ISO – czyli jest kompatybilne z czytnikami służb zagranicznych.