6 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

W jakich warunkach budowlanych niezbędne jest zastosowanie masztów oświetleniowych?

W warunkach budowlanych czas jest bezpośrednio powiązany z pieniędzmi – im większa inwestycja, tym większe pieniądze. Każdy dzień opóźnienia najczęściej oznacza straty – znaczące pomniejszenie zysków. Z tego powodu nie jest niczym nadzwyczajnym prowadzenie prac w godzinach nocnych, a oświetlanie terenu robót w okresach skróconych dni, aby nie skracać dniówek, jest absolutną normą. Do tego celu idealnie nadają się przenośne maszty oświetleniowe.  

Mobilne źródła światła, ulokowane na masztach o regulowanej wysokości są niezbędnym wyposażeniem każdej budowy: 

Silne źródła światła, wyposażone we własne, autonomiczne zasilanie, przydają się szczególnie w trakcie prowadzenia robót interwencyjnych – mówi specjalista z firmy Ramirent. – Pęknięta rura wodociągowa czy zerwana linia energetyczna wymagają natychmiastowej naprawy, którą trzeba przeprowadzić niezależnie od pory dnia czy nocy. Zdarza się też niejednokrotnie, że miejsce awarii nie pozwala na skorzystanie z podłączenia do sieci energetycznej. Wtedy rozwiązaniem są mobilne źródła światła. 

Nagłe sytuacje awaryjne nie są jedynym zastosowaniem masztów oświetleniowych. 

Do jakich celów niezbędne są mocne źródła światła? 

Mobilne maszty oświetleniowe oferują bardzo szerokie spektrum zastosowań budowlanych. Posiadają też doskonale zaprojektowane, wygodne w użyciu maszty o różnych wysokościach (od kilku do ponad 10 metrów). Można ich używać zarówno we wnętrzach, jak też przy organizacji różnego rodzaju działań na otwartej przestrzeni: 

  • oświetlenie placów budowy – mocne światło pokrywające duży teren umożliwia nie tylko wykonywanie prac, ale też zapewnienie właściwej ochrony materiałów i sprzętu w nocy oraz w okresach przerw w prowadzeniu inwestycji, 
  • oświetlenie wykańczanych wnętrz – maszty oświetleniowe doskonale sprawdzają się przy prowadzeniu robót wykończeniowych na większych obiektach – gwarantują wystarczające oświetlenie do prowadzenia prac instalacyjnych, malowania czy szpachlowania, 
  • oświetlenie robót interwencyjnych – w trakcie nagłych zdarzeń liczy się przede wszystkim mobilność i autonomiczne zasilanie (z generatora lub akumulatorów), 
  • oświetlenie wznoszonych magazynów, hal produkcyjnych, parkingów i placów – maszty oświetleniowe mogą pełnić rolę dodatkowego lub awaryjnego oświetlenia zakładów produkcyjnych, magazynów oraz placów, parkingów, dróg i różnego typu przedsięwzięć instalacyjnych, które wymagają prowadzenia prac nocą (kiedy łatwiej jest wprowadzić ograniczenia w ruchu pieszym lub kołowym). 

Maszty wykorzystują mocne i oszczędne oświetlenie LED 

Współczesne maszty oświetleniowe wykorzystują technologię LED. Lampy stworzone z jej wykorzystaniem mają bardzo wysoką sprawność świetlną: wielokrotnie przewyższają pod tym względem tradycyjne oświetlenie żarowe oraz halogenowe. 

Mobilne maszty oświetleniowe, wyposażone w zestawy lamp LED, są wstanie zapewnić oświetlenie obszarów o powierzchni wielu tysięcy metrów kwadratowych z dużą średnią jasnością (np. maszt oświetleniowy Atlas Copco HiLights H5+ oferuje pokrycie powierzchni 5 000 m2 ze średnią jasnością 20 luksów). 

Poza siłą światła i optymalizacją zużycia energii, technologia LED oferuje też wartą uwagi trwałość: lampy LED wytrzymują od kilkudziesięciu do nawet 100 000 godzin pracy (górne osiągi oświetlenia żarowego to około 2000 godzin). Ponadto lampy LED, w stosunku do innych źródeł światła, wykazują się wysoką odpornością na warunki środowiskowe i uszkodzenia mechaniczne. 

Maszty oświetleniowe są w pełni niezależne od zasilania zewnętrznego 

Jeżeli mamy dostęp do sieci energetycznej oczywiste jest, że należy z niej skorzystać. Jednak brak możliwości podłączenia nie oznacza, że plac budowy musi pogrążać się w ciemnościach. Współczesne maszty oświetleniowe mogą posiadać własne generatory prądu, które są na tyle ekonomiczne i mają tak dobrane wielkości zbiorników, że mogą pracować nieprzerwanie przez wiele dni, bez konieczności uzupełniania paliwa. 

Opcjonalną do generatorów prądu formą zasilania masztów oświetleniowych są akumulatory litowo-jonowe. Ich użycie zapewnia bezgłośną pracę, zerową emisję spalin oraz brak wydatków na paliwo i zwolnienie z konieczności jego uzupełniania, czyli pełną bezobsługowość zasilania. Tego typu rozwiązania są idealne w pomieszczeniach zamkniętych: w halach magazynowych, obiektach sportowych, galeriach handlowych i halach widowiskowych – wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczającej wentylacji i gromadzą się ludzie lub zwierzęta. Bardzo pomocne są też na otwartych przestrzeniach, w sytuacji, gdy zachowanie ciszy jest absolutnym priorytetem, np. przy organizacji koncertów, przedstawień teatralnych czy imprez okolicznościowych, ale także w trakcie prowadzenia prac budowlanych w zwartej zabudowie miejskiej.  

Większość masztów oświetleniowych jest w pełni mobilna: są wyposażone w mocny, przystosowany do warunków terenowych układ jezdny. Daje to możliwość elastycznego dostosowania do zmieniających się potrzeb oświetleniowych.