25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

W jakich sytuacjach stosuje się smarowanie mgłą olejową MQL?

Smarowanie to proces, który musi być przeprowadzany po to, aby urządzenia i maszyny jak najdłużej były sprawne. Jednak użycie odpowiednich preparatów jest konieczne również wtedy, kiedy obrabiane są niektóre powierzchnie. Niekiedy sytuacja wymaga tego, aby postawić na specjalne rozwiązania. Jednym z nich jest smarowanie przeprowadzane dzięki mgle olejowej MQL.

Smarowanie mgłą olejową MQL – co to takiego?

Smarowanie mgłą olejową MQL to skrót od angielskiej nazwy „minimum quality lubrication”. Technika ta zapewnia minimalne zużycie smaru podczas obróbki powierzchni.

Olej może być stosowany w tak niewielkich ilościach dzięki innemu czynnikowi. Podczas obrabiania powierzchni bierze udział kontrolowany strumień sprężonego powietrza. To właśnie w nim zawarte są cząsteczki oleju. Strumień taki nie jest jedynie nośnikiem substancji smarnej. Jego zadaniem jest chłodzenie elementu. Sprawia to, że nie musi być tam aplikowana większa ilość oleju. Metoda ta skutecznie zapobiega tarciu między narzędziem  a powierzchnią.

Mgła olejowa może być nanoszona na powierzchnię dwoma metodami. Pierwsza z nich to tak zwane zewnętrzne smarowanie – olej jest transportowany przy pomocy dysz. Natomiast wariant wewnętrzny to nic innego jak aplikacja mgły przez otwory, które zostały wykonane w narzędziach skrawających.

Układy centralnego smarowania, takie jak smarowanie mgłą olejową MQL, są doceniane ze względu na swoje liczne zalety. Po pierwsze środki smarne zużywane są w niewielkiej ilości, co sprzyja też temu, że nie zagrażają środowisku pracy. Ponadto są one niezwykle precyzyjne i umożliwiają aplikację oleju w nawet trudno dostępne miejsca – mówi ekspert z firmy UCS.

Gdzie sprawdza się smarowanie mgłą olejową MQL?

Niekiedy olej musi zostać zaaplikowany na powierzchnie, do których dostęp jest znacznie utrudniony. Właśnie w tej sytuacji doskonale sprawdza się smarowanie mgłą olejową MQL.

Układy te wykorzystuje się, kiedy substancja smarna musi zostać naniesiona na takie elementy jak łańcuchy, ogniwa łańcuchowe, wrzeciona, otwarte przekładnie. Oprócz tego są one niezastąpione do aplikacji oleju na narzędzia służące do toczenia, frezowania, wytaczania, cięcia, a nawet do gwintowania CNC.

Smarowanie MQL stosuje się również podczas obróbki plastycznej blach, która ma miejsce podczas ich tłoczenia na prasach.

Ten sposób aplikowania mgły olejowej jest stworzony z myślą o wysokiej jakości obróbki. Układy MQL zapewniają dokładne oraz staranne nanoszeniu oleju na narzędzia, części oraz powierzchnie.