27 września 2019

Kategoria:
Inne

W jakich sytuacjach można dochodzić odzyskania odszkodowania?

Zniszczony, niedziałający samochód to dla wielu osób spory problem. Jeżeli znalazł się on w takim stanie na skutek wypadku drogowego, to ubezpieczyciel powinien wypłacić kierowcy kwotę, która pokryłaby koszty całej naprawy. Niestety, wysokość rekompensaty nie zawsze jest satysfakcjonująca, a często nie wystarcza na zreperowanie pojazdu. Wyjściem z takiej sytuacji jest możliwość uzyskania odszkodowania.

W jaki sposób można odzyskać odszkodowanie?

Odzyskanie odszkodowania nie zawsze jest prostą sprawą. Ubezpieczyciele nie śpieszą się, aby wypłacać poszkodowanym pieniądze. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i determinację. Sporządzanie treści pism, podań, a wreszcie wszczęcie postępowania sądowego nie jest niczym łatwym ani przyjemnym. Dlatego, aby oszczędzić sobie nerwów, warto skorzystać z usług firm zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań.

Batalia w sądzie może trwać wiele miesięcy. Powoływanie biegłych, ekspertyzy i żmudne procesy potrafią skutecznie zniechęcić do walki o należne pieniądze. Jednak powierzając taką sprawę w ręce specjalistów, można być spokojnym o zaspokojenie swoich roszczeń – doświadczenie i znajomość przepisów to gwarancja sukcesu – mówi ekspert z firmy Przedsiębiorstwo Odzyskiwania Odszkodowań.

Kiedy warto dochodzić odzyskania odszkodowania?

Jeżeli kierowcy wydaje się, że odszkodowanie jest zaniżone, zawsze warto podjąć próbę jego odzyskania. Warsztat samochodowy czy serwisy mogą wystawić rachunek na znacznie wyższą kwotą niż ta, która została zaproponowana przez ubezpieczyciela w decyzji o przyznaniu odszkodowania. Dochodzić swoich praw mogą właściciele wszystkich pojazdów – samochodów osobowych, ciężarowych, a ponadto motocykliści. Co ciekawe, nawet kierowca, który sprzedał auto biorące niegdyś udział w wypadku komunikacyjnym, może nadal starać się o odszkodowanie. Warunkiem jest jedynie umowa zawarta z ubezpieczycielem.

Postępowania odszkodowawcze podlegają przedawnieniu po upływie 3 lat. W niektórych, wyjątkowych przypadkach okres ten ulega wydłużeniu do 20 lat. Jednak czas zawsze działa na niekorzyść poszkodowanego. Odzyskanie odszkodowania będzie o wiele trudniejsze, gdy na przykład materiał dowodowy ulegnie zniszczeniu. Mimo tego i wtedy firmy zajmujące się odszkodowaniami potrafią wywalczyć satysfakcjonującą dla kierowcy kwotę.

W sytuacji, kiedy kierowca nie może długo czekać na pozytywny finał sprawy, firma taka może odkupić od niego zaniżone odszkodowanie. Dzięki temu zdobędzie on błyskawicznie środki na naprawę pojazdu, a postępowaniem sądowym zajmą się specjaliści.