szkolenia firmowe
11 maja 2016

Kategoria:
Inne

W jaki sposób zorganizować szkolenie firmowe?

Wielu pracowników na myśl o szkoleniu wyobraża sobie cały dzień nudnych wykładów z małą przerwą na kawę lub obiad. Czasami można jednak urozmaicić czas spędzony na seminariach i sprawić, aby nie przebiegały one monotonnie, ale były jednocześnie ciekawe, przekazywały odpowiednią wiedzę oraz wyróżniały się profesjonalizmem i sprawną organizacją.

Odpowiednia lokalizacja

Co wpływa na dobre szkolenie? W jakim przypadku uczestnicy mogą powiedzieć, że podnieśli swoje kompetencje, trener był zadowolony ze swojej komunikacji z klientami, a organizator otrzymał pozytywne opinie o przygotowaniu całości? Wpływa na to kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja.

Profesjonalne szkolenie (zdarza się czasami, że nawet kilkudniowe) powinno odbyć się w hotelu, który jest jednocześnie miejscem zakwaterowania oraz wyżywienia. Dla uczestników szkoleń, którzy niejednokrotnie zjeżdżają się do danego miejsca z całej Polski ważne jest, aby wszystkie usługi zapewnione były w jednym obiekcie. Dzięki temu unika się niepotrzebnych transferów z i do miejsca, gdzie odbywa się szkolenie, przemieszczania się z bagażem czy niepotrzebnych, wydłużonych przerw na konsumpcję, jeśli nie jest zapewniona w miejscu konferencji. Dodatkowym atutem będą atrakcje na miejscu w hotelu, np. siłownia czy drink bar i bliskość atrakcji danego miasta – podkreśla Elżbieta Felcenloben, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Hotelu Borowiecki. Ważne jest także, aby w hotelu znajdowały się w nim wszystkie potrzebne do organizacji szkolenia zasoby, w tym odpowiednio wyposażona sala szkoleniowa dopasowana do liczby uczestników.

Dostosowanie tematu do zapotrzebowań uczestników

Istotną rzeczą jest samo zaprojektowanie konferencji i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o organizację zapiętą na ostatni guzik. Szkolenie przede wszystkim powinno być dopasowane do potrzeb osób w nim uczestniczących. Warto wiedzieć, kto wcześniej przyjdzie na wykłady np. poprzez prośbę o podanie podstawowych danych w formularzu zgłoszeniowym dotyczących m.in. wieku, wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz oczekiwań co do szkolenia. Łatwiej jest wtedy ułożyć treści, które skutecznie trafią w zapotrzebowanie uczestników. Warto w tym miejscu podkreślić, że bardziej sprawdzają się warsztaty praktyczne, które angażują wszystkie osoby znajdujące się na sali niż typowe wykłady skupione na monologu szkoleniowca.

Jeżeli szkolenie jest dopasowane do oczekiwań, osoby biorące w nim udział chętniej aktywnie w nich uczestniczą i zadają pytania dotyczące nurtujących ich zagadnień. Duży wpływ na takie zachowanie ma również postawa samego szkoleniowca, który powinien posiadać duże umiejętności merytoryczne, komunikacyjne i organizacyjne. Przydaje się to w przeprowadzeniu ćwiczeń podczas warsztatów, które muszą być sensownie poukładane, omówione i przeprowadzone. Szkoleniowiec jest na widoku wielu osób, więc jeśli nie jest zbyt doświadczony, warto aby opanował techniki przemówień i umiał opanować stres oraz skutecznie niwelował drobne wpadki.

Catering trafiający w gusta

Szkolenie jest dosyć wyczerpujące zarówno dla szkoleniowców, jak i uczestników, dlatego należy również zadbać o dobry catering. Niektórzy wychodząc na drugą część wykładów lub warsztatów nie będą mogli skupić się, jeżeli wcześniej zjedli lub wypili coś, co nie do końca im smakowało. Dobre jedzenie budzi dobre skojarzenia, więc warto dbać o urozmaicone menu, w którym coś dla siebie znajdą zarówno wegetarianie, jak i zwolennicy kawy parzonej, a nie z ekspresu – wyjaśnia właściciel Hotelu Borowiecki, który oferuje 4 sale konferencyjne, 3 pomieszczenia szkoleniowo-bankietowe oraz bogate zaplecze gastronomiczne do wykorzystania przez organizatorów spotkań i turystów biznesowych.