produkcja peruk
2 lipca 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób wykonuje się peruki

Historia tworzenia peruk sięga tysięcy lat. Dawniej peruki były oznaką wysokiego stanu społecznego. Dzisiaj może je mieć każdy z nas. Noszone są ze względów kosmetycznych, medycznych, dla wygody lub charakteryzacji. W jaki sposób wykonuje się peruki z włosów naturalnych i sztucznych? Poznaj cały proces przygotowania peruk i zobacz, jak długo on trwa.

Metody wykonywania peruk

Peruki produkowane są na dwa sposoby – ręcznie oraz fabrycznie. Te pierwsze są lekkie, przewiewne, trwałe, oraz idealnie dopasowane do kształtu głowy.

Do wykonania peruk fabrycznych najczęściej stosuje się włókna syntetyczne (akrylowe, modakrylowe, nylonowe, poliestrowe), których praktycznie nie da się odróżnić od naturalnych włosów. Dodatkowo są o wiele tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji – tłumaczy przedstawiciel sklepu MEDISQUAD w Lublinie.

Jak wykonuje się peruki?

Pierwszym krokiem w wykonywaniu peruk jest pomiar głowy klienta i przygotowanie modelu za pomocą specjalnej folii i taśmy. Wzorzec może być również zrobiony z gipsowego odlewu. Następnie na specjalnym płótnie perukarz obrysowuje gotowy model, odtwarzając linię włosów klienta. Nakłada transparentną, jedwabną siateczkę, która będzie bazą do wplatania włókien. Perukarz dobiera długość, kolor oraz jakość włosów, z których zostanie zrobiona peruka. Prawdziwe włosy często mieszane są z syntetycznymi włóknami, aby uzyskać, jak najbardziej naturalny efekt. Za pomocą metalowej szczotki perukarz rozczesuje i miesza włosy, po czym przymocowuje je do trzymadła. Przy użyciu specjalnego haczyka, perukarz wplata pojedyncze pasemka do koronki, zaczynając od linii karku. Ten proces jest czasochłonny, a zawiązanie około 40 tysięcy supełków na peruce zajmuje przynajmniej 50 godzin. Ostatnim etapem są zabiegi kosmetyczne. Perukarz ponownie rozczesuje włosy, przycina je i stylizuje. Gotową perukę przymocowuje się do głowy za pomocą zakładek z taśmami lub klipsów.

Maszynowe produkowanie peruk jest procesem nieporównywalnie krótszym, łatwiejszym i tańszym. W fabrykach wytwarzane są tysiące rodzajów peruk – z włosami kręconymi, kolorowymi, z dredami czy warkoczykami. Niestety takie peruki trudno dopasować do kształtu i wielkości głowy i nie są tak trwałe jak te, wykonywane ręcznie.

Ręczna produkcja peruk jest bardzo czasochłonna, wymaga doświadczenia i cierpliwości. Nic dziwnego, że ich ceny dochodzą nawet do 5 tysięcy złotych. Przy odpowiedniej pielęgnacji, peruki naturalne mogą służyć nawet do 7 lat, natomiast te wykonane z włókien syntetycznych – do dwóch lat przy codziennym używaniu.