blachodachowka
15 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób wybrać dobrą blachodachówkę?

Budowa domu to poważne wyzwanie finansowe. Wśród wielu decyzji, jakie trzeba podjąć jest m.in. czym pokryć dach, by był zarówno piękny, jak i niedrogi. Rozsądnym kompromisem pomiędzy drogą dachówką, a nietrwałą blachą jest blachodachówka, która gwarantuje elegancki efekt i dobrą jakość za przystępną cenę. Jak wybrać dobrej jakości blachodachówkę?

Wybierając blachodachówkę powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jakość kupowanego materiału. Dobra blacho dachówka jest pokryciem dachowym, które przetrwa nawet 40 do 50 lat. Pewnym wyznacznikiem jest tu cena, jeżeli jest zbyt niska jest to widoczny znak, że do wykonania wykorzystano stal niskiej jakości lub grubość rdzenia może być niewystarczająca– mówi specjalista z firmy DACH-DEK sp. Z o.o.

Kiedy wybrać blachodachówkę?

Podejmując decyzję o rodzaju pokrycia dachowego należy wziąć pod uwagę parametry techniczne konstrukcji dachu, który ma zostać nią pokryty. Ma znaczenie więźba dachowa (przy blacho dachówce może mieć mniejsze przekroje) i stopień skomplikowania samej konstrukcji dachu, tzn. czy dach jest dwu czy kilku spadowy oraz stopień nachylenia. Bardzo skomplikowana, fantazyjna wręcz konstrukcja dachowa może uczynić wybór blachodachówki nieopłacalnym, ponieważ jest sprzedawana w dużych arkuszach lub modułach
i podczas cięcia mogą wystąpić duże straty materiałowe. Natomiast, w przypadku dachów bardzo stromych blachodachówka jest jedynym rozsądnym wyborem, ponieważ dachówka ceramiczna czy betonowa dla takich stopni nachylenie się nie nadaje.

Blachodachówka w arkuszach czy modułach?

Przede wszystkim należy pamiętać, ze decydując się na blachodachówkę w arkuszach musimy dokonać dokładnych pomiarów dachu, ponieważ kupuje się materiał przycięty na konkretny wymiar, co powoduje ryzyko strat materiałowych w przypadku niedokładnych pomiarów. Jest też, z uwagi na swoje rozmiary trudniejsza w transporcie i przechowywaniu (musimy zarezerwować dla niej odpowiednio duży fragment działki). Moduły są łatwiejsze
w transporcie, kupuje się je na określoną liczbę m
² dachu i łatwiej mniejsze elementy dopasować do skomplikowanych konstrukcji z wieloma spadami i lukami. Należy również pamiętać, że minimalne nachylenie dachu w przypadku materiału w arkuszach to 9º, a przy rozwiązaniach modułowych 17º.

Blachodachówka: połysk czy mat?

Wybór pomiędzy blachodachówką matową czy z połyskiem nie dotyczy jedynie względów estetycznych, chociaż tak mogłoby się wydawać. Matowe wykończenia z posypką zamiast powłoki z tworzywa przedłużają trwałość dachu jest więc na nie udzielana dłuższa gwarancja. Lepiej też tłumi odgłosy deszczu, niż gładkie blachodachówki. Minusem jest jedynie większy koszt materiału o około 20 do 30%.