odzelaziacze
30 września 2016

Kategoria:
Inne

W jaki sposób usunąć żelazo z wody?

Woda, która zawiera zbyt duże stężenie żelaza, charakteryzuje się żółtawym kolorem. Wydziela nieprzyjemny zapach i może tworzyć rdzawy nalot, dlatego nie nadaje się do spożycia. Dawniej odstawiało się wodę w dużych zbiornikach, by żelazo utleniło się na świeżym powietrzu. Jakie nowoczesne metody odżelaziania wody możemy stosować dziś?

Nowoczesne odżelaziacze

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy zajmujące się produkcją sprzętów do oczyszczania i uzdatniania wody stworzyły kilka rodzajów odżelaziaczy. Różnią się one nie tylko wielkością, ale przede wszystkim technologią wykorzystywaną do oczyszczenia wody i wydajnością. W Polsce do najbardziej popularnych należą dziś odżelaziacze regenerowane nadmanganianem potasu. Są sterowane elektrycznie i można do nich podłączać dowolny zbiornik hydroforowy. Na rynku znajdziemy także odżelaziacze regenerowane solanką lub samym powietrzem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także odżelaziacze ozonowe, ponieważ ich żywotność sięga nawet 20 lat.

Co się dzieje z żelazem?

W odżelaziaczach regenerowanych nadmanganianem potasu lub ozonu cząsteczki żelaza są utleniane i pozostają z nich tylko nieszkodliwe osady, które urządzenie usuwa płukaniem wstecznym. W urządzeniach wykorzystujących solankę, uzdatnianie wody odbywa się poprzez proces zamiany jonów żelaza w całkowicie bezpieczne dla zdrowia jony sodu. Natomiast w przypadku urządzeń regenerowanych samym powietrzem, woda rozbryzguje się na ściankach pozostawiając osady utlenionych pierwiastków, które w procesie regeneracji odprowadzane są do kanalizacji.

Należy zaznaczyć, że odżelaziacze usuwają z wody także mangan i siarkowodór, które niekorzystnie wpływają na jakość wody – jak słyszymy od specjalistów z sklep.osmoza.pl

Jaki odżelaziacz wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy go dostosować do bieżącego zużycia wody, ponieważ każde urządzenie ma określoną przepustowość i czas regeneracji. Musi być dopasowane do naszych potrzeb, a więc należy zwrócić uwagę na sugerowaną ilość osób w gospodarstwie domowym, ale to nie wszystko. Jeśli decydujemy się na zakup odżelaziacza, przebadajmy najpierw wodę, którą będziemy oczyszczać. Pozwoli nam to ustalić, jaki roboczy zakres pH powinno mieć urządzenie oraz czy będzie mogło poradzić sobie z wodą o takiej, a nie innej zawartości żelaza.