termofor-gumowy
25 maja 2018

Kategoria:
Inne

W jaki sposób powstają termofory gumowe?

Termofory gumowe to wynalazek XX wieku. Ich wynalazcą był chorwacki inżynier – Eduard S. Penkala. Obecnie nie można sobie wyobrazić bez nich jesiennych wieczorów bądź zimowych nocy. Z czego najczęściej wykonuje się termofory? Jakie właściwości musi posiadać guma, aby mogła być wykorzystana do tworzenia produktu? Dowiedz się więcej o tym, jaką metodę wykorzystują czołowi producenci termoforów z gumy.

Z czego wykonuje się termofory?

Termofory muszą być wykonane z surowców, które spełniają wszelkie normy przedmiotowe. Ponadto do produkcji i późniejszej sprzedaży na rynku dopuszczone są tylko te mieszanki gumowe, które są zgodne z zezwoleniem Ministerstwa Zdrowa i Opieki Społecznej. Warto wiedzieć, że termofory najczęściej wykonywane są z gumy.

Należy podkreślić, że materiał ten nie może wywoływać uczuleń ani drażniąco działać na skórę. Jest to warunek konieczny – informuje specjalista z firmy LARKIS z Dobrzyc.

Jak powstaje termofor gumowy – wymagania fizyczne, chemiczne, procedury

Producenci termoforów z gumy wytwarzają ich kilka rodzajów: gładkie, z odciśniętym wzorem lub ryflowane, z rozwiniętą powierzchnią, z pokrowcem z tkaniny lub bez pokrowca oraz termofory I i II gatunku (II – wykorzystywane np. w służbie zdrowia, I – mają mniejszą liczbę i wielkość błędów gatunkowych niż II gatunek). Aby jednak powstał termofor gumowy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Guma, z której zostanie wykonany, musi posiadać odpowiednie właściwości fizyczne i chemiczne. Przede wszystkim termofor gumowy (tym samym również sama guma) musi być odporny na rozciąganie, wydłużenie względne w chwili zerwania oraz na działanie podwyższonej temperatury (np. w temperaturze 70 st. C nie powinien wykazywać zmian ani kleistości). Ponadto guma służąca do produkcji termoforów musi mieć również odpowiednią twardość (konkretną dla wkładu i pierścienia), odporność na działanie gorącej wody i środków myjących, a także musi zapewniać szczelność. Z tego powodu do produkcji termoforów z gumy wykorzystuje się metodę wtryskową, która nie tylko umożliwia wykonanie dowolnego kształtu, ale również pomaga zachować wszystkie właściwości gumy. Najczęściej do produkcji termoforów z gumy stosuje się również bezpieczne i przetestowane półprodukty, które pozyskiwane są od światowych producentów. Tym samym dostępne na polskim rynku termofory gumowe produkowane przez rodzime firmy gwarantują trwałość, wysoką jakość oraz spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.