biegunka u krow
12 września 2016

Kategoria:
Inne

W jaki sposób leczyć biegunkę u krów?

Biegunka u zwierząt hodowlanych może być spowodowana wieloma czynnikami. Może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub być spowodowana niewłaściwym karmieniem. Sięganie po dawne, tradycyjne leczenie, nie zawsze okazuje się skuteczne i trwa dłużej, niż odpowiednie preparaty dobrane do wieku zwierzęcia. W czasie biegunki organizm ulega odwodnieniu, przez co zwierzęta stają się osłabione. W przypadku krów ma to wpływ na ilość i jakość wytwarzanego mleka. Jak leczyć biegunkę u krów?

Przyczyny biegunki – diagnoza

Pierwszym krokiem do doboru odpowiedniego leczenia jest oczywiście właściwa diagnoza. Biegunka ma wieloczynnikowe podłoże, w związku z czym często trudno jest rozpoznać jej przyczyny. Jeżeli występuje u jednego zwierzęcia, raczej nie musimy obawiać się, że dolegliwości spowodowane są wirusem. Jeśli jednak dotyka całego stada, powinno się poprosić o konsultację weterynarza. Istotny jest wiek chorujących zwierząt oraz wiek, w którym wystąpiły pierwsze biegunki. W przypadku cieląt – rodzaj mleka, jakim były odpajane, ich pochodzenie, przebieg porodu i jakość siary podawanej zwierzęciu. U młodych krów biegunka może być spowodowana niedoborem jodu i selenu, co upośledza układ odpornościowy.

Sposoby leczenia

Dawne, tradycyjne metody leczenia zwierząt, polegały na podawaniu im naparów roślinnych. Przygotowywane były wywary z kory dębu, z końskiego szczawiu (szczaw lancetowaty) oraz rumianku. W leczeniu wykorzystywano również siemię lniane, kawę zbożową oraz mąkę ziemniaczaną, a na wzmocnienie podawano krowom surowe jaja. Napary z kory dębu i rumianku działają przeciwzapalnie na układ pokarmowy. Szczaw z kolei ma działanie przeciwbakteryjne, a siemię lniane działa osłonowo na żołądek. Obecnie mamy na rynku kompleksowe preparaty, które jednocześnie działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i osłonowo, eliminując objawy biegunki. Przykład środków z dokładnymi opisami, które dopasowane są do gatunku i wieku zwierząt hodowlanych, nie tylko krów, znajdziemy na stronie producenta i dystrybutora Bentawet. Preparaty są naturalne i nieinwazyjne. W czasie leczenia biegunki powinno się pamiętać o uzupełnianiu elektrolitów, by organizm zwierzęcia zachował odpowiednie nawodnienie. Warto dodać, że po antybiotyki należy sięgać tylko i wyłącznie w ostateczności.