19 listopada 2019

Kategoria:
Inne

W jaki sposób działają skupy tworzyw sztucznych?

Zważywszy na niezbyt sprzyjające okoliczności, należy powiedzieć, że firmy zajmujące się w naszym kraju skupem tworzyw sztucznych radzą sobie całkiem nieźle, z pożytkiem dla siebie i dla naszego środowiska. Niestety większość tworzyw sztucznych jest tak tania, że dla detalicznych zbieraczy ich sprzedaż jest nieopłacalna. Dlatego też na tym rynku króluje głównie handel hurtowy.

Skup tworzyw sztucznych to biznes z przyszłością

Rzeczywiście w naszym kraju (dodajmy, że także w większości innych państw) ciągle brak jeszcze jest odpowiednio ukształtowanej przestrzeni do skutecznego zagospodarowywania odpadów z tworzyw sztucznych zarówno w obszarze legislacji, jak i w sferze infrastruktury technicznej. Wiele wskazuje na to jednak, że sytuacja może się radykalnie zmienić i to w stosunkowo krótkim już czasie. „Nie zaśmiecajmy naszego domu, naszej planety”, to dzisiaj już nie tylko patetyczne hasło nielicznych ugrupowań tzw. zielonych, lecz wyraz autentycznej obawy większości przedstawicieli naszego gatunku o przyszłe losy życia na Ziemi. Aczkolwiek nie można liczyć na zmniejszenie zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, wręcz przeciwnie jego zużycie będzie z pewnością nadal szybko wzrastało, to należy się spodziewać, że już niedługo przestaną one zalegać na wysypiskach i nie będą więcej zanieczyszczały naszego naturalnego środowiska. Jest tylko kwestią czasu, kiedy to  całe sto procent zużytych tworzyw sztucznych będzie poddawane recyklingowi. Jak mówią nam specjaliści z firmy P.P.H.U ORION z miejscowości Koziegłowy, gwarancją tego będą na pewno odpowiednie bodźce finansowe, a to otwiera bardzo obiecujące perspektywy w obszarze skupu tych surowców, także dla drobnych zbieraczy.

Metodyka działania punktów skupu tworzyw sztucznych

Jak obecnie wygląda skup i sprzedaż zużytych tworzyw sztucznych w naszym kraju? Firmy, które się tym parają, najczęściej zajmują się także skupem i odbiorem makulatury, a w tym tektury falistej i litej, książek, czasopism oraz papierowych tulei. Wśród tworzyw sztucznych skupowane są i sprzedawane: folia PE i LDPE, wszystkie typy odpadów produkcyjnych, skrzynki, pojemniki, opakowania i pet zbelowany. To ostatnie to oczywiście znane nam butelki po napojach, zgniecione i spakowane w duże paczki. Głównymi dostawcami odpadów z tworzyw sztucznych do punktów skupu są przede wszystkim różne zakłady produkcyjne i wielkie hurtownie. Firmy skupujące tworzywa najczęściej odbierają je stamtąd swoim własnym transportem. Oczywiście punkty skupu wszystkie zebrane surowce wtórne  odsprzedają do odpowiednich zakładów przeróbczych, które poddają je recyklingowi i przetwarzają na inne użytkowe produkty. Firmy zajmujące się skupem tworzyw sztucznych, przed ich odsprzedaniem pakują je najczęściej w duże sprasowane bloki lub bele albo mielą je na drobny granulat, który następnie jest pakowany do 40 lub 50-kilogramowych worków albo w worki typu BIG-BAG.