4 marca 2019

Kategoria:
Inne

W co powinien być wyposażony profesjonalny warsztat roboczy?

Wyposażenie profesjonalnego warsztatu samochodowego musi być zorganizowane na miarę czasu. Oprócz tradycyjnych, prostych narzędzi powinny się w nim znaleźć także i nowoczesne urządzenia, które pomogą w sprawnej obsłudze współczesnych aut. W warsztacie nie może zatem zabraknąć ani młotka, ani komputera diagnostycznego. W co jeszcze warto zaopatrzyć swój warsztat roboczy?

Bogate i praktyczne wyposażenie warsztatu

Nie w sposób wymienić tutaj i opisać wszystkie elementy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu profesjonalnego warsztatu samochodowego. Nie oznacza to jednak, iż każdy warsztat musi posiadać cały możliwy asortyment. Zdecydowanie nie. Tutaj, podobnie jak w wielu innych przypadkach, zasada – co za dużo, to niezdrowo – jak najbardziej znajduje swoje zastosowanie.

Wracając do pytania. W co powinien być wyposażony profesjonalny warsztat? Po rozmowach z ekspertami, zebraliśmy i spisaliśmy najważniejsze elementy jego wyposażenia. A oto efekt.

Profesjonalne wyposażenie warsztatu samochodowego

  • Meble warsztatowe

W warsztacie nie może oczywiście zabraknąć odpowiednich mebli. Musisz zatem zaopatrzyć się w stół, leżankę warsztatową, regały oraz szafki, które będą solidne, bezpieczne oraz wykonane z materiałów, charakteryzujących się dużą wytrzymałością i odpornością. Z pewnością uderzysz o nie nieraz. Przydatne mogą okazać się również wózki warsztatowe, które umożliwią przewożenie cięższych narzędzi, części czy urządzeń.

  • Klucze i inne narzędzia ręczne

Warsztatowe „must have”, czyli kilka zestawów podstawowych narzędzi ręcznych, pośród których znajdują się m.in.: klucze nasadowe, płasko-oczkowe, śrubokręty, szczypce, różne klucze typu imbus oraz torx, klucz do filtra oleju. Praktyczne rozwiązanie stanowią narzędzia umieszczone w specjalnych skrzyniach czy walizkach. Pamiętaj o tym, aby były bardzo solidne.

Niezbędne będą także narzędzia do serwisu zawieszenia oraz układu hamulcowego takie jak: podnośnik hydrauliczny, czyli tzw. żaba, podnośnik niskoprofilowy – jeżeli w Twoim warsztacie serwisowane będą pojazdy sportowe, dźwignik – jeśli serwisowane będą auta dostawcze.

Ściągacze do sprężyn, ściągacze do łóżysk, ściągacze do tarcz oraz bębnów.

  • Wiertarka i szlifierka 

Bez tego duetu nie będziesz w stanie wykonać wielu prac przy samochodzie.

  • Komputer diagnostyczny 

Precyzyjna i profesjonalna diagnostyka stanowi podstawę do wykonania napraw współczesnego samochodu. Dziś większość modeli aut jest bowiem wyposażona w moduły elektroniczne, które ułatwiają odczytywanie informacji na temat ich stanu technicznego. Aby możliwe było pobranie parametrów i uzyskanie pełnych danych, potrzebny jest zatem dobry komputer diagnostyczny. Profesjonalny interfejs diagnostyczny powinien się znaleźć w każdym dobrym warsztacie samochodowym. Warto pamiętać o tym, że taki interfejs, może posłużyć również do dokonania drobnego chip tuningu – wyjaśnia nasz rozmówca, ekspert z firmy Techsul, która specjalizuje się w dystrybucji wysokiej jakości narzędzi oraz urządzeń do wyposażania warsztatów roboczych.

  • Kompresor 

Kompresor samochodowy to urządzenie, które z pewnością ułatwi Ci m.in. lakierowanie pojedynczych elementów oraz przedmuchiwanie czy odkręcanie i przykręcanie śrub.

  • Spawarka Migomat 

Pamiętaj o tym, aby wraz ze spawarką kupić profesjonalną maskę ochronną. Sama spawarka zaś będzie bardzo przydatna przy pracach, związanych z blacharką, tłumikami czy też progami podłogowymi.

  • Artykuły pomocnicze

Poprzez artykuły pomocnicze rozumiemy: odrdzewiacze, smary, rękawiczki, papiery ścierne, szmatki itp.

Na koniec, słowem podsumowania, rada, której udzielił nam każdy ekspert, z którym mieliśmy okazję rozmawiać. W trakcie uzupełniania swojego warsztatu w niezbędne meble, narzędzi oraz inne sprzęty, pamiętaj o tym, aby brać pod uwagę ich jakość i cenę, ale także swój komfort. W urządzanym właśnie warsztacie spędzisz bowiem z pewnością wiele godzin.