Używany ciągnik
21 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Używany polski ciągnik rolniczy – czy to dobra alternatywa dla nowego sprzętu?

Ciągnik rolniczy jest podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa, a na jego popularność wpływają przede wszystkim wielofunkcyjność i uniwersalność. Inwestycja w ten rodzaj maszyny wiąże się jednak z dużym wkładem finansowym, dlatego część rolników decyduje się na kupno używanego sprzętu. Wiele osób, które są na etapie planowania zakupu, rozważa tę opcję, dlatego podpowiadamy, czy ciągnik z drugiej ręki stanowi dobrą alternatywę dla nowej maszyny.

Używany ciągnik a wydajność pracy

Najważniejszą cechą każdego ciągnika rolniczego jest jego wydajność. Maszyna ta powinna bowiem umożliwiać sprawne i szybkie wykonywanie pracy, zapewniając przy tym komfort operatora i niskie koszty eksploatacyjne. W przypadku używanego sprzętu zawsze istnieje ryzyko, że któreś podzespoły są niesprawne lub nieoryginalne, a dokładne sprawdzenie stanu technicznego przed zakupem wymaga dużego nakładu czasu i obszernej wiedzy specjalistycznej. Brak znajomości dokładnej historii awarii czy napraw pojazdu może znacząco wpłynąć na funkcjonalność i jakość pracy ciągnika.

Kupując nowy ciągnik rolniczy zyskujesz pewność, że wszystkie jego części pochodzą ze sprawdzonego źródła. Wysokojakościowe komponenty oraz nienaganny stan przekładają się na niższe zużycie paliwa oraz możliwość swobodnej, wieloletniej eksploatacji maszyny.

Ile można zaoszczędzić kupując używany ciągnik rolniczy?

Czynnikiem, który wpływa na popularność używanych ciągników, jest bez wątpienia ich cena. Choć faktycznie kwota początkowa zakupu może być znacznie niższa, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Maszyny z drugiej ręki bardzo często się psują, a sprzedawcy potrafią umiejętnie zamaskować istniejące usterki. Konieczność pokrywania kosztów napraw, które często są znacznie wyższe niż w przypadku serwisowania nowego sprzętu, nie tylko uszczupli portfel właściciela, lecz także zszarga jego nerwy.

Jak mówi specjalista z firmy Farmtrac, polskiego producenta ciągników rolniczych:

W naszym serwisie często gościmy osoby, które zakupiły używany ciągnik. Po diagnostyce i wycenie naprawy najczęściej pojawia się szok i niedowierzanie, bo przecież maszyna miała być w idealnym stanie. Niestety – w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest kogoś oszukać, dlatego decydując się na ten rodzaj sprzętu należy być szczególnie ostrożnym i rozważnym.

Jeśli natomiast kupisz nowy ciągnik rolniczy, będziesz mógł z powodzeniem użytkować go przez długi czas – bez konieczności serwisowania. Ponadto profesjonalni producenci sprzętu rolniczego zapewniają gwarancję, która obejmuje zazwyczaj okres od 12 do 24 miesięcy. Dlatego też zakup używanej maszyny nie jest dobrym rozwiązaniem, bo choć w teorii wydaje się tańszy, w praktyce może kosztować Cię sporo pieniędzy i przede wszystkim – nerwów.